Azərbaycanın neft-qaz ixracından gəlirləri kəskin azalıb, qeyri-neft-qaz ixracının artımı isə dayanıb
Azərbaycanın neft-qaz ixracından gəlirləri kəskin azalıb, qeyri-neft-qaz ixracının artımı isə dayanıb2024-cü ildə Azərbaycandan neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə ixracın cəmi dəyəri 23 milyard 197 milyon 549 min dollar təşkil edib. Bu, 2023-cü ilə nisbətən 7 milyard 352 milyon 958 min dollar və ya 24% azdır. 2023-cü ildə Azərbaycandan neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə ixracın cəmi dəyəri 30 milyard 550 milyon 507 min dollar təşkil etmişdi.
Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, ötən il Azərbaycandan 14 milyard 437 milyon 355 min dollar dəyərində xam neft, 8 milyard 406 milyon 729 min dollar dəyərində təbii qaz ixrac edilib. Xam neft ixracı dəyər ifadəsilə 1 milyard 803 milyon 474 min dollar və ya 11,1%, təbii qaz ixracı isə 5 milyard 271 milyon 616 min dollar və ya 38,5% azalıb.
QEYRİ-NEFT-QAZ İXRACININ ARTIMI DEMƏK OLAR Kİ DAYANIB
2024-cü ildə Azərbaycanın neft-qaz sektoruna daxil olmayan mallar üzrә ixracının cəmi dəyəri 3 milyard 356 milyon 507 min dollar olub. Bu dəyər 2023-cü ildə 3 milyard 348 milyon 47 min dollar təşkil etmişdi. Beləliklə, ötən il Azərbaycanın qeyri-neft-qaz ixracı 8 milyon 461 min dollar və ya 0,25% artıb.
Azərbaycanın neft-qaz ixracından gəlirləri kəskin azalıb, qeyri-neft-qaz ixracının artımı isə dayanıbAzərbaycanın neft-qaz ixracından gəlirləri kəskin azalıb, qeyri-neft-qaz ixracının artımı isə dayanıb