Putin rublun bahalaşması üçün tədbirlər görməyi tapşırdı
Putin rublun bahalaşması üçün tədbirlər görməyi tapşırdıRusiya prezidenti Vladimir Putin hökumətə və Mərkəzi Banka rublun möhkəmlənməsi üçün tədbirlər görməyi tapşırıb.
Marja.az xəbər verir ki, 2024-2026-cı illər üçün federal büdcə layihəsinə həsr olunmuş iclasda dövlət başçısı qeyd edib: "Aydındır ki, indi əsas problemlərdən biri inflyasiyanın sürətlənməsi ilə bağlıdır, burada əsas amil aydındır – rublun ucuzlaşması.
Bunun səbəblərini aydın şəkildə anlamaq və gecikmədən vaxtında müvafiq qərarlar qəbul etmək lazımdır. Əminəm ki, hökumət və Mərkəzi Bank peşəkarcasına və ən əsası koordinasiyalı şəkildə işləyəcəklər".
Qeyd edək ki, Rusiya Mərkəzi Bankı sentyabrın 19-da dolların rəsmi məzənnəsini 96,65 rubl müəyyən edib.
"Rusiya iqtisadiyyatında bəzi əsas göstəricilər üzrə vəziyyət əvvəlki proqnozlardan yaxşıdır"
Rusiya prezidenti Vladimir Putin hesab edir ki, bəzi əsas göstəricilər üzrə iqtisadi vəziyyət əvvəlki hesablamalardan yaxşıdır:
"Bildirmək istəyirəm ki, bir sıra əsas göstəricilər üzrə vəziyyət əvvəlki təxminlərdən və proqnozlardan xeyli yaxşıdır".
Putin bildirib ki, mənfi proqnozların əksinə olaraq, ilin sonuna ÜDM 2,8% arta bilər: "Xatırladıram ki, hələ aprel ayında cari il üçün ÜDM-in artımının 1,2% olacağı gözlənilirdi, ilkin olaraq bizim üçün bəzi mənfi cəhətlər götürüldü, lakin sonra proqnoza düzəliş edildi. Biz artıq bu iqtisadi artımı əldə etmişik. Bu il ÜDM-in artımı 2,5%, bəlkə də daha çox, 2,8% səviyyəsinə çata bilər".