SoftBank, OpenAI ilə 3 milyard dollarlıq əməkdaşlığa başlayır
SoftBank, OpenAI ilə 3 milyard dollarlıq əməkdaşlığa başlayırSoftBank, OpenAI ilə yeni birgə müəssisə yaratdığını elan edib.
OpenAI rəqibinə cavab olaraq yeni süni intellekt modelini - TƏQDİM ETDİ
FED.az xəbər verir ki, sözügedən müəssisə "SB OpenAI Japan" adlandırılıb. Bu tərəfdaşlıq çərçivəsində SoftBank və onun törəmə şirkətləri OpenAI-nin texnologiyalarına, o cümlədən ChatGPT Enterprise, API xidmətləri və yeni süni intellekt alətlərinə çıxış əldə edəcək. Müqaviləyə əsasən, SoftBank OpenAI-nin texnologiyalarına illik 3 milyard dollar sərmayə qoyacaq.
Bu xəbər, OpenAI-nin SoftBank-ın rəhbəri Masayoshi Son tərəfindən idarə olunan 40 milyard dollarlıq investisiya raundu üçün danışıqlar apardığı vaxtda gəlib. Bildirilir ki, SoftBank bu raundda 15-25 milyard dollar sərmayə yatıraraq OpenAI-nin ən böyük investoru ola bilər. Həmçinin, vəsaitin bir hissəsinin ABŞ-da OpenAI, SoftBank və Oracle-ın birgə AI infrastrukturu layihəsi olan "Stargate"ə yönəldilməsi planlaşdırılır.
Masayoshi Son süni ümumi intellektin (AGI) 10 ildən az müddətdə reallığa çevriləcəyinə inandığını bildirib. OpenAI, Microsoft, Google və Amazon kimi texnologiya nəhəngləri ilə rəqabətini gücləndirmək üçün yeni sərmayələri və texnologiya inkişaflarını davam etdirir.