Amazon, süni intellekt startapı olan Anthropic-ə əlavə 4 milyard dollar sərmayə yatıracağını açıqladı. Bu sərmayə ilə Amazonun Anthropic-ə ümumi sərmayəsi 8 milyard dollara çatıb, lakin şirkət yenə də azlıq pay sahibi olaraq qalır.
Maskın "xAI" startapı 45 milyard dollar qiymətləndirmə ilə 5 milyard dollar cəlb edib
FED.az xəbər verir ki, Anthropic, Claude adlı məşhur süni intellekt çatbotunu inkişaf etdirən bir şirkətdir. Şirkət AWS Trainium və Inferentia çiplərindən istifadə edərək süni intellekt modellərini təkmilləşdirəcək. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində AWS müştəriləri Claude-un fərdiləşdirmə xüsusiyyətinə erkən çıxış əldə edəcəklər.
Amazonun bu sərmayəsi, generativ süni intellekt bazarında liderlik mübarizəsinin bir hissəsidir. Google, Microsoft və Meta kimi texnologiya nəhəngləri də bu yarışda iştirak edir.
Anthropic-in yaxın zamanda təqdim etdiyi "Computer Use" texnologiyası isə insan kimi mürəkkəb tapşırıqları yerinə yetirməyə imkan verir. Bu alət, ekranı oxumaq, mətn daxil etmək və internetdə gəzərək müxtəlif proqramlarda əməliyyatları yerinə yetirmək bacarığına malikdir.
Google da ötən il Anthropic-ə 2 milyard dollar sərmayə yatıraraq startapın böyük tərəfdaşlarından biri olub.