ABŞ iqtisadiyyatı 2024-cü ilin son rübündə 2,4 faiz artıb
ABŞ Ticarət Nazirliyinin açıqladığı 2024-cü ilin oktyabr-dekabr dövrü üzrə yekun Ümumi Daxili Məhsul (ÜDM) məlumatlarına əsasən, ABŞ-da ÜDM keçən ilin son rübündə illik hesablamada 2,4 faiz artıb. Sözügedən dövr üzrə ÜD
Azərbaycan iqtisadiyyatı cüzi artıb
Dövlət Statistika Komitəsi 2025-ci ilin yanvar-fevral aylarında Ümumi Daxili Məhsul istehsalı barədə məlumatları açıqlayıb. Qeyd edilib ki, 2025-ci ilin yanvar-fevral aylarında ölkədə 19 milyard 72,2 milyon manatlıq və y
Naxçıvan iqtisadiyyatı 2,2 % böyüyüb
Bu ilin yanvar ayında Naxçıvan Muxtar Respublikasında ümumi daxili məhsul istehsalı 105 milyon 857 min 700 manat olub. Bu barədə muxtar respublikanın Dövlət Statistika Komitəsindən məlumat verilib. VTB-də minimal faiz dərəcəs
Azərbaycan iqtisadiyyatı kiçilib - 1 FAZİƏ YAXIN AZALMA
Dövlət Statistika Komitəsi 2025-ci ilin yanvar ayında Ümumi Daxili Məhsul istehsalı barədə məlumatları açıqlayıb. Qeyd edilib ki, 2025-ci ilin yanvar ayında ölkədə 9 milyard 430,2 milyon manatlıq və ya əvvəlki ilin eyni dövr
UBS Trampın tarifini dünya iqtisadiyyatına "ən böyük risk" kimi görür
Tariflər qlobal iqtisadi baxış üçün ən böyük riskdir. xəbər verir ki, bunu İsveçrə nəhəngi "UBS"in baş iqtisadçısı Arend Kapteyn mətbuat konfransında bildirir. UBS əsasən ABŞ və Çin iqtisadiyyatları ilə bağlı qeyri-müəyyənliklə
Azərbaycan iqtisadiyyatı 4,1 faiz artıb
Dövlət Statistika Komitəsi 2024-cü ilin yanvar-noyabr aylarında Ümumi Daxili Məhsul istehsalı barədə məlumatları açıqlayıb. Qeyd edilib ki, 2024-cü ilin yanvar-noyabr aylarında ölkədə 113282,4 milyon manatlıq və ya əvvəlk
"Kölgə iqtisadiyyatı"nın ləğvinə dair aparılan iş əhəmiyyətli dəyişikliklər yaradıb"
Azərbaycanda "kölgə iqtisadiyyatı"nın aradan qaldırılması ilə bağlı aparılan işlər həm dövlət büdcəsinin gəlirlərinin təmin edilməsində, həm də iqtisadi dövriyyənin şəffaflaşmasında əhəmiyyətli dəyişikliklər yaradıb
Naxçıvan iqtisadiyyatı 1 %-dən çox böyüyüb
Bu ilin yanvar-oktyabr aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında ümumi daxili məhsul istehsalı 1 milyard 192 milyon 600 min 100 manat olub. Bu barədə Muxtar Respublikanın Dövlət Statistika komitəsindən "Report"u
Azərbaycan iqtisadiyyatı 4,9 faiz artıb
Dövlət Statistika Komitəsi 2024-cü ilin yanvar-oktyabr aylarında Ümumi Daxili Məhsul istehsalı barədə məlumatları açıqlayıb. 2024-cü ilin yanvar-oktyabr aylarında ölkədə 103 milyard 495,8 milyon manatlıq və ya əvvəlki ili
FED sədri faizlər, iqtisadiyyat, seçkilər və onun istefası ehtimalı haqqında danışıb
ABŞ Mərkəzi Bankı (FED) uçot dərəcəsini sentyabrda 0,50 faiz bəndi azaltdıqdan sonra noyabrda da 0,25 faiz də azaltdı. İndi diqqət dekabr toplantısındadır. ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi (Mərkəzi Bank, FED) uçot dərəcəsini 0,2
Naxçıvan iqtisadiyyatı 1 %-ə yaxın böyüyüb
Bu ilin yanvar-sentyabr aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 1 milyard 67 milyon manatlıq ümumi daxili məhsul (ÜDM) istehsal olunub. Bu barədə Naxçıvanın Dövlət Statistika Komitəsindən bildirilib. Məlumata görə, bu
Naxçıvanda "kölgə iqtisadiyyatı"nın miqyası azaldılıb
17 iyul 2024-cü il tarixdə Naxçıvan Muxtar Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini, nazir vəzifələrini müvəqqəti icra edən Abbas İsmayılov İqtisadiyyat Nazirliyinin 2024-cü ilin 6 ayında fəaliyyətinin nəticələri barəd
Naxçıvan iqtisadiyyatı 2 %-ə yaxın böyüyüb
Bu ilin I yarısında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 674,4 milyon manat dəyərində ümumi daxili məhsul (ÜDM) istehsal olunub. Bu barədə yerli Dövlət Statistika Komitəsindən bildirilib. VTB-də minimal faiz dərəcəsi ilə nağ
Azərbaycan iqtisadiyyatı 4,3 faiz artıb
Dövlət Statistika Komitəsi 2024-cü ilin yanvar-iyun aylarında Ümumi Daxili Məhsul istehsalı barədə məlumatları açıqlayıb. Məlumata görə, 2024-cü ilin yanvar-iyun aylarında ölkədə 59 milyard 520,4 milyon manatlıq və ya əvvəlk
Zorakılıq və istismar tarixi – Necə oldu ki, pambıq qlobal iqtisadiyyatın "ağ qızıl"ına çevrildi?
Pambıq müasir kapitalizmin əsaslarına dərindən təsir edərək, sənaye inqilabının nailiyyətlərinin və uğursuzluqlarının simvoluna çevrildi. Onun hasilatı və emalı qul əməyinə əsaslanırdı, qitələr arasında pambıq ixracı is
İqtisadiyyat Nazirliyinə ixrac ilə bağlı daha bir səlahiyyət verildi
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Avropa Komissiyasının Qeydiyyata Alınmış İxracatçılar Sistemindən Azərbaycan Respublikasının istifadəsi ilə bağlı bəzi məsələlər haqqında Fərman imzalayıb. Marja xəbər verir ki, Fərma
Azərbaycan iqtisadiyyatına kredit qoyuluşu artıb
Cari ilin iyunun 1-də Azərbaycan iqtisadiyyatına kredit qoyuluşu 26 milyard 498,3 milyon manat təşkil edib. xəbər verir ki, bu aylıq müqayisədə 2% çox, ilin əvvəlinə nisbətən 10,5%, illik müqayisədə isə 24,5% çoxdur. Kredi
Naxçıvan iqtisadiyyatı 2 %-dən çox böyüyüb
Bu ilin yanvar-may aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında ümumi daxili məhsul istehsalı 535 milyon 488 min 900 manat olub. Bu barədə Naxçıvan Dövlət Statistika Komitəsindən məlumat verilib. VTB-də minimal faiz dərəcəs
Nədir yaşıl iqtisadiyyat?
Ümumi anlayış. Elə bir iqtisadi (eko)sistemdir ki, bu sistemdə ətraf mühitə ən az zərər vurmaqla və ətraf mühitdə mövcud olan təbii sərvətləri tükətmədən və ya az tükədərək insanların rifahı yüksəldilir və sosial bərabərli
iqtisadiyyat xeberleri 2025, iqtisadiyyat xeberleri haqqinda melumat , iqtisadiyyat xeberleri biznes xeberleri, iqtisadiyyat xeberleri haqqinda ətraflı Biznes.az saytında oxuyun