Bank Respublika birinci rübdə bütün göstəricilər üzrə artım nümayiş etdirib
Bank Respublika birinci rübdə bütün göstəricilər üzrə artım nümayiş etdiribÖlkənin ən böyük banklarından biri olan Bank Respublika, 2024-cü ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Hesabata əsasən, Bank dinamik inkişafını davam etdirərək, ölkənin bank sektorunun liderlərindən biri statusunu bir daha təsdiqləyib.
Bankın yaydığı press-relizdə bildirikir ki, Bank Respublika ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə bütün maliyyə göstəriciləri üzrə artım nümayiş etdirərək nəzərəçarpacaq müsbət nəticələr əldə edib:
Bank Respublika birinci rübdə bütün göstəricilər üzrə artım nümayiş etdirib-​ Bankın aktivləri 28% artaraq 2,1 milyard manat təşkil edib ki, bu da ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən biridir.
-​ Bankın məcmu kapitalı 25% artaraq 168,77 milyon manat təşkil etmiş və minimum məcmu kapital normasını 3 dəfədən çox üstələmişdir.
-​ Bankın depozit portfeli 44% artaraq 1,41 milyard manat təşkil edib ki, bu da çoxsaylı müştərilərin "Bank Respublika"ya olan inamını bir daha təsdiqləyir.
-​ Bankın xalis faiz gəlirləri 32% artaraq 34,58 milyon manata çatıb.
-​ Bankın xalis əməliyyat mənfəəti 50%-dən çox artaraq 16,89 milyon manata çatıb.
-​ Bankın xalis mənfəəti 39% artaraq 13,51 milyon manat təşkil edib.
-​ I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı -  8,97% (norma 6%)
-​Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı -  12,55% (norma 12%)
-​Leverec əmsalı - 5,85% (norma 5%)
Bank Respublika 1992-ci ildə yaradılıb və Azərbaycanın aparıcı beş bankından biridir. Bankın səhmdarları arasında Almaniyanın ən böyük maliyyə qurumlarından biri olan - Sparkassen International Development Trust (Sparkassen-Finanzgruppe maliyyə qrupunun üzvü) var. Bank Azərbaycanın bank sektorunda ən yüksək beynəlxalq reytinqlərdən birinə - "Stabil" proqnozlu "B2" reytinqinə (Moodys) malikdir. / marja.az