Swift nədir?
Swift nədir?Beynəlxalq ticarət və xaricə pul köçürmə əməliyyatlarının artması ilə tez-tez rast gəlinən terminlərdən biri də SWIFT terminidir.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) və ya eyni mənada istifadə edilən BIC kodu dünyanın bütün maliyyə institutlarından əldə edilə bilən unikal koddur.
SWIFT kodu 8 və ya 11 rəqəmli olu. SWIFT kodu sayəsində təşkilatları müəyyən etmək mümkün olur.
1973-cü ildə Belçikada qurulan və 1977-ci ildə fəaliyyətə başlayan SWIFT platforması İSO çərçivəsində beynəlxalq standartlara malik platformadır. Eyni zamanda SWIFT kodu bütün dünyada yerləşən maliyyə institutları arasında etibarlı əməliyyatları təmin edən koddur.
SWIFT sistemi həm də beynəlxalq maliyyənin mesajlaşma şəbəkəsi kimi də müəyyən edilir.
Swift nədir?Hər kəsə maraqlı gələn, 200-dən çox müxtəlif ölkədə transsərhəd axınını tez və rahat şəkildə həyata keçirən SWIFT sistemi nədir və necə işləyir gəlin o haqda danışaq.
SWIFT kodu təhlükəsiz daxili və ya beynəlxalq xarici valyuta köçürməsini təmin etmək üçün maliyyə institutuna məxsus kodu müəyyən edir.
SWIFT kodlar, həmçinin maliyyə institutlarına bir-biri ilə ünsiyyət qurmaq imkanı da verən sistemdir.
Gündəlik əməliyyatlarda SWIFT kimi göstərilən kod, qurumlararası əlaqə və xarici ticarət proseslərində BIC Kodu kimi istinad edilir.
Bu qədər çətin görünən SWIFT-də ödənişlər dəqiq nə qədər müddət çəkir?-deyə sual da yaranır.
SWIFT əməliyyatlarında pulun müvafiq hesaba göndərilməsi adətən 2 və ya 3 gün çəkir.
Pul köçürməsi saat 17.00-a qədər aparılarsa, pul 2 iş günü ərzində əks hesaba çatır. Köçürmə saat 17:00-dan sonra edilirsə, hesaba çatmaq üçün 3 iş günü lazımdır.
Xaricə pul göndərmək və ya xaricdən pul almaq kimi hallarda həm göndərəndən, həm də alandan bəzi komissiya çıxmaları ola bilər.
SWIFT əməliyyatlarında göndərici və alıcıdan başqa bir vasitəçi qurum da var.
Göndərən qurum pulu vasitəçi təşkilata göndərir. Vasitəçi təşkilat onu qəbul edən quruma təhvil verəcəyi üçün ikitərəfli tutulma baş verir. Pul köçürmə prosesində iştirak edəcək hər bir qurum öz məbləğini müəyyən edir. Bu səbəbdən ümumi ödəniş dəyişə bilər. Həmçinin mobil proqram, filialdan çatdırılma və ya onlayn çatdırılma üçün da SWIFT-də qiymət fərqi ola bilər.
Köçürmələri isə SWIFT GPI sistemi ilə xarici valyuta köçürmə prosesini anında izləmək mümkündür. Sistem sizə pulun göndəricinin hesabından çıxdığı andan alıcının hesabına köçürülənə qədər olan məbləği izləmək imkanı verir.