Cv hazırlayarkən nələrə diqqət yetirməliyik?
Cv hazırlayarkən nələrə diqqət yetirməliyik?Bütün iş sahələrində, xüsusən də korporativ şirkətlərdə, işə götürən menecerlərin gün ərzində nəzərdən keçirməli olduğu yüzlərlə CV qəbul etdiyini yəqin ki, bilirsiniz.
Müraciət etdiyiniz iş üçün məlumatlarınızı düzgün şəkildə yerləşdirməlisiniz ki, onların sizi dəyərləndirmək fürsətləri olsun.
Əskik məlumatları olan CV-ləri İR nəzərdən keçirtmir və müsahibə mərhələsinə dəvət etmirlər.
Bu səbəbdəb də rəhbərlərin diqqətini cəlb etməyin ən qısa yolu, CV-nizə özünüz haqqında dəqiq, ətraflı, qısa ilə başlamaqdır.
Əhatə məktubu CV-nin əvvəlində 1-7 cümləlik qısa ifadədir və burada əsas nailiyyətləriniz, bacarıqlarınız və karyera məqsədləriniz haqqında danışa bilərsiniz. Bu, işəgötürənə CV-nizi oxumağa başlamazdan əvvəl ümumi keyfiyyətləriniz və müraciət etdiyiniz işə nə qədər uyğun olduğunuz barədə aydın fikir verir.
İşəgötürənlərin diqqətini çəkmək üçün CV-nizi vakansiyada hədəflənən işə uyğun hazırlamalısınız. CV-də vakansiyadakı sahəyə uyğun olaq bacarıqlarınızı, iş təcrübələrinizi qeyd etmək daha çox xeyrinizə olacaq.
Cv hazırlayarkən nələrə diqqət yetirməliyik?CV-nizi diqqətinizə çatdırmaq üçün iş təsvirini yaxşı başa düşməyə çalışın və işə qəbul menecerinin iş üçün axtardığı xüsusi bacarıqları, xüsusiyyətləri və ya təcrübələri qeyd edin.
Daha sonra, müraciət etdiyiniz vakansiyada uğurlu olmaq üçün lazım olan bacarıqlara malik olduğunuz CV-nin iş təcrübəsi və bacarıqlar sahəsində dəqiq şəkildə əks etdirdiyinizə əmin olun.
Etdiyiniz hər yeni iş müraciəti üçün CV-nizi bu şəkildə təşkil etmək bir qədər vaxt apara bilər, lakin bu işə qəbul edənlərin diqqətini cəlb etməyin və müsahibəyə dəvət olunmağınız üçün uyğun namizəd olduğunuza inandırmağın ən təsirli yollarından biridir.
CV-nizi diqqət çəkməsi üçün açar sözlərdən də istifadə etməyi unutmayın!
Günümündəki böyük şirkətlər aldıqları çoxlu sayda CV-lərin istədikləri kriteriyalara uyğun filtrasiya etmək üçün proqram izləmə sistemi olan ATS adlı proqramdan istifadə edirlər.
İşəgötürənlərin istifadə etdiyi ATS proqramı sizin iş üçün lazımi keyfiyyətlərə malik olub-olmamağınızı və CV-nizdə işlə ilə bağlı açar sözlərdən istifadə edilib-edilmədiyinizi müəyyən edir.
Əgər sənaye ilə bağlı açar sözlərdən istifadə etməmisinizsə, çox uğurlu CV yaratsanız belə, ATS proqramı CV-dən imtina edə bilər.
Bu səbəbdən də daxil etməli olduğunuz müvafiq açar sözləri tapmaq üçün iş təsvirini hərtərəfli oxuyub anlamalısınız.
Ondan sonra CV-nizdə həmin açar sözlərlə bacarıqlarınızı daha çox qeyd etməyiniz ATS proqramından keçməyinizə kömək edəcək.