Digital Card nədir?Digital Kart və ya rəqəmsal kart adlandırdığımız bu kartlar plastik kartlarla demək olar ki, eyni funksiyaları daşıyır.
Əksər banklar onlayn mühitlə ayaqlaşmaq üçün rəqamsal bankçılıqlarını inkişaf etdirir və uğurlu nəticələr də əldə edirlər.
Digital Kartlar da həmin layihələrdən biridir.
Plastik kartlardan fərqli olaraq Digital Kartlar fiziki olmurlar. Adlarından da göründüyü kimi Digital Kartlar digital formada olur.
Digital kartların sifarişi və təhvil alınması üçün banka getməyə də ehtiyac olmur.
Onlayn müraciətlə alınır və digital olduğu üçün də telefon vasitəsilə idarə olunur.
Belə ki, Digital Kart sifariş etmək üçün istədiyiniz Digital Kart funksiyası olan bankın mobil tətbiqini telefonunuza yükləyin.
Tətbiq yükləndikdən sonra tətbiqdəki "kartlar" hissəsinə keçid edib, bankın kartları ilə tanış ola bilərsiniz.
Həmin hissədə "Digital Card" sözünü seçib, sizdən tələb olunan məlumatlarınızı yerləşdirməlisiniz. Məlumatlarınızı təsdiq etdikdən sonra Digital Karta sahib olacaqsınız.
Digital Card nədir?Digital Kart sahibi olmaq istədiyiniz bankın müştərisi olmağınıza da ehtiyac yoxdur.
Digital Kartı əldə etmək üçün də heç bir ödəniş tələb olunmur və kartın müddəti 1 illik olur.
Digital Kartı istifadə etmək də plastik kartlardan elə də fərqli deyil. Digital Kartınızın 16 rəqəmli nömrəsi, pin kodu və 3 rəqəmli şifrəsi olacaq. Bu məlumatların hər birini mobil tədbiqdə görəcəksiniz.
Digital Kartın balansının artırılması isə 16 rəqəmli hesab nömrəsilə cart to cart və bankın cash in bankomatları ilə komissiyasız mümkündür.
Digital Kartların aylıq mədaxil miqdarı isə bankın qaydasına əsasən müəyyən olunur. Məsələn, Kapital Bankın Digital Kartında bank müştəriləri üçün balans illik 15 000 AZN, bank müştərisi olmayanlar üçün 1000 AZN-dir. Siz də həmin məbləğlər aralığında illik mədaxil edə bilərsiniz.
Digital Kartlardan bank müştərisi deyilsinizsə, məxaric mümkün olmur.
Bank müştərisi olduqda isə həmin bank hesabınıza Digital Kartdan köçürmə edə bilərsiniz.
Digital Kartların istifadə sahəsi də onlayndır. Siz onlayn ödənişlər etdiyiniz zaman istər kommunal, istər balans artırılması, istərsə də onlayn alış-verişdə Digital Kart istifadə edə bilərsiniz. Xarici saytlardan alış-veriş zamanı da Digital Kartlar heç bir problem yaratmır. Digital Kartları istifadə edəcəyiniz valyutaya görə AZN, USD, EUR məzənnələrində sifariş edə bilərsiniz.