Dünyanın TOP-3 biznes universiteti hansılardı?
Dünyanın TOP-3 biznes universiteti hansılardı?Dövrümüzün ən çox seçim olunan və təhsil alınan fakültələri bizneslər əlaqəli olan fakültələrdir.
Bu səbəbdən də rəqabətli mühitdə universitetlər biznes sahəsində ixtisaslaşmağa və istər universitet, istərsə də fakültə cəhətdən inkişaf etməyə çalışırlar.
Tamamilə biznesə yönələn və dünyanın ən yaxşı professor heyyətindən ibarət universitetlər də yüzlərlədir.
Sağlam rəqabət mühitində olan və dünyanın ən yaxşısı səviyyəsinə qalxan biznes universitetləri ilə, gəlin, tanış olaq.
1. Harvard Universiteti
Harvard Business University və ya Harvard Business School (HBS) Massaçusets ştatının Boston şəhərindəki Harvard Universitetinin biznes məktəbidir. 1908-ci ildə humanitar fakültənin tərkibində yaradılmışdır. 1910-cu ildə isə müstəqil məktəb kimi fəaliyyət göstərir.
100 balla qiymətləndirilən Harvard Biznes məktəbi dünyanın ən yaxşı biznes universitetidir. HBS Tam ştatlı MBA proqramı, idarəetmə ilə bağlı doktorantura proqramları və bir çox icraçı təhsil proqramları təklif edir.
O, həm də Harvard Business Publishing-in sahibidir. Burada biznes kitabları, liderlik məqalələri, nümunə araşdırmaları və aylıq Harvard Business Review jurnalı daxili nəşr olunur.
Harvard Biznes Məktəbi həm də Baker Kitabxanası/Bloomberg Mərkəzinə ev sahibliyi edir.
Dünyanın TOP-3 biznes universiteti hansılardı?2. Massaçusets Texnologiya İnstitutu
Dünyanın ən yaxşı texniki sahələr üzrə universiteti olan Massaçusets Texnologiya İnstitutu biznes sahəsindən də yan keçməyib.
94.5 xal ilə 2-ci pillədə yer alan bu universitet MIT Sloan İdarəetmə Məktəbi MIT Sloan kimi də tanınır və dünyanın ən yaxşı biznes məktəblərindən biridir. O, həmçinin ABŞ-ın ən görkəmli biznes məktəblərinin qeyri-rəsmi şəbəkəsi olan M7 biznes məktəblərindəndir.
MIT Sloan-da qeydiyyatdan keçən tələbələr, marka məlumatlılığı ilə hörmətli bir məktəbdən hörmətli bir dərəcə ilə məzun olmaq imkanı əldə edirlər. Bu da onlara geniş iş imkanı verir.
MIT Sloan İdarəetmə Məktəbi Massaçusets ştatının Kembric şəhərindəki Kendall meydanında yerləşir. Məktəbin mövcudluğu və ərazidə sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan startapların sayı Kendall Meydanının "planetin ən innovativ kvadrat mili" kimi tanınmasına səbəb olub.
Təbii ki, burada MIT Sloan İdarəetmə Məktəbinin rolu danılmazdır.
3. Stanford Universiteti
Stenford Universiteti 74 milyarder və 17 astronavtı bitirən dünyanın ən tədqiqat yönümlü universitetlərindən biridir.
1952-ci ildən bəri Stenford fakültələrinin 85 müəllim heyəti və məzunu Nobel Mükafatları, Stenford Universitetinin özü isə 29 ilə ən çox Turinq Mükafatına və 4 Pulitzer Mükafatına sahibdir.
92.4 qiymətləndirmə balı ilə qiymətləndirilən Stanford Universitetində tək biznes deyil, ümumi qəbul nisbəti 5.2% təşkil edir.
Bu da Ivy League məktəblərinin böyük əksəriyyətindən daha çətin qəbul olunduğunu fikrini yaradıb. Bu baxımdan, əgər siz Stanford Universitetinin Biznes fakültəsinə müraciət etmək qərarına gəlmisinizsə, yalnız seçilmiş, ixtisaslı və cəsarətli bir neçə tələbənin öhdəsindən gəlməyə qərar verdiyi yola başlamısınız deməkdir.