Hazır bizneslərdə ən çox edilən 5 səhvRəngarəng olan iş dünyasında hər zaman yaxşı rənglərlə qarşılaşmaya bilərik. Hazır bizneslər vaxt keçdikcə durğunluq, zəifləmə və yüksəliş dövrlərindən keçə bilərlər. Bunlar nə qədər çalışılsa da, hazır bizneslərdən qaçınılmazdır.
Lakin bəzi doğru bildiyimiz, bəzənsə göz ardı etdiyimiz yanlışlar hazır bizneslərdə daha çox problem və gözlənilməz gedişat yarada bilərlər.
Hazır bizneslərdə ən çox edilən 5 səhvBu səbəbdən də hazır bizneslərdə ən çox edilən 5 səhvi gəlin müzakirə edək.
1. Hazır biznesimizlə eyni sahəyə gələn yeni tərəfdaşları önəmsəməmək.
Rəqibləri yaşa, təcrübəyə görə bölmək hazır biznesimizdə durğunluğa səbəb ola bilər. Yeni tərəfdaşlarla hər zaman əlaqədə olmalı, onların iş dünyasına qatıldığı zamanla hazır biznesimizin qatıldığı zamanı müqayisə etməli, dövrün fərqlərinə nəzər yetirməliyik.
2. Hazır biznesimizi sağlam rəqabətdən uzaq tutmaq.
Sağlam rəqabətdən uzaq olmaq bizə rahatlıq kimi görünə bilər. Lakin unutmayaq ki, iş həyatı konfort xoşlamır. Hazır bizneslərin rəqabətə qoşulmaması onların zəifləməyinə, bazarda geriliyinə və müştəri itkisinə səbəb ola bilər.
3. Komanda ruhunu 2-ci plana salmaq.
Hazır biznesi irəli aparan, onun ən xırda məsələlərini belə həll edən komandamızdır. Komanda ilə müdriyyət arasında əlaqələrin zəif olmaq, iş mühitində ailə mühiti formalaşdıra bilməmək hazır biznesimizi zəiflədə bilər.
Hazır bizneslərdə ən çox edilən 5 səhv4. Yeniliklərə açıq olmamaq.
Dövr dəyişdikcə biznes sahələrinə də yeni metodlar daxil olur, yaxud da köhnə metodlar uzaqlaşır. Bu səbəbdən də hazır biznesimizi dövrə uyğunlaşdırmamaq, iş sistemində tez-tez öyrədici təlimlər təşkil etməmək bizi dövrün yeniliklərindən uzaqlaşdıra bilər. Bu uzaqlaşmalarınsa bizim hazır biznesimizi iş dünyasından uzaqlaşdırması qaçınılmazdır.
5. Reklama yatırım etməmək.
21-ci əsrin ən çox gəlir gətirən sahəsi sözsüz ki, reklamlardır. Hazır biznesimizin nə qədər əhatə dairəsi, təcrübəsi və müştəri bazası olsa da, onlarlı əldə saxlamaq üçün reklama ehtiyac var. Bu səbəbdən də hazır bizneslərdə reklama ehtiyac görməmək yeni gəlirlər qazanmamaqla bərabər, stabil gəlirlərimizi də azaldacaq.