Müəllimlərin sertifikasiyasının nəticələri açıqlandı
Müəllimlərin sertifikasiyasının nəticələri açıqlandı"Dövlət ümumi təhsil müəssisələrində (ümumi təhsil üzrə təhsilverənlərə münasibətdə digər dövlət təhsil müəssisələrində) işləyən təhsilverənlərin sertifikatlaşdırma Qaydası"na uyğun olaraq cari ilin 30 avqust - 1 sentyabr və 13 sentyabr tarixlərində sertifikatlaşdırmanın test mərhələsi keçirilib.
Elm və Təhsil Nazirliyindən verilən xəbərə görə, test mərhələsində ümumilikdə 11 133 nəfər təhsilverən iştirak edib və onlardan 8 766 nəfər təhsilverən müəyyənləşdirilmiş keçid balını toplayıb.
12-19 sentyabr tarixlərində isə sertifikatlaşdırmanın müsahibə mərhələsi keçirilib. Həmin mərhələdə 8707 nəfər təhsilverən iştirak edib və onlardan 8676 nəfəri uğur qazanaraq sertifikatlaşdırmadan keçmiş hesab olunub.
Yerli təhsili idarəetmə orqanları tərəfindən sertifikatlaşdırmadan keçmiş təhsilverənlərə sertifikatlar təqdim olunacaq.
Sertifikatlaşdırmadan keçmiş 3086 təhsilverən vəzifə maaşına 35 faiz əlavə, 5590 təhsilverən isə 10 faiz əlavə alacaq.
Qeyd edək ki, sertifikatlaşdırma prosesinə birinci mərhələdə Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsi, Abşeron-Xızı, Quba-Xaçmaz və Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil idarələrinə tabe olan, həmçinin Təhsil Nazirliyinin birbaşa tabeliyindəki ümumi təhsil müəssisələrində çalışan ibtidai sinif müəllimlərinin cəlb olunub. / marja.az
Maraqlı     Tarix: 21 sentyabr 2022
Müasir dünyanı "Coca-Cola"sız təsəvvür etmək çətindir. məlumat verir ki, bu içki heyrətamiz və çox uzun bir tarixə malikdir. Sizi "Coca-Cola" haqqında maraqlı faktlarla tanış olmağa dəvət edirik ki, b
Amerika Birləşmiş Ştatları ölkə əhalisinin mədəni müxtəlifliyini artırmaq üçün 1990-cı ildə rəsmi olaraq Green Kart Lotereyasını (Müxtəliflik İmmiqrant Viza Proqramı) tətbiq etdi. Cəmiyyətdə Yaşıl Kart kimi tanınan "Daim
1. Charles Dickens "İki şəhərin hekayəsi" kitabı. Charles Dickensin "İki şəhərin hekayəsi" kitabı 1859-cu ildə ədəbiyyata qatılması ilə klassik ədəbiyyatda öz yerini edib və bütün dövrlərin ən çox oxuna
SOCAR-ın nəzdində akademiya fəaliyyətə başlayıb
SOCAR ilə "Honeywell" şirkəti arasında əməkdaşlıq çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbində yaradılan Əməliyyat Texnologiyaları Akademiyasının açılışı olub. . Akademiya SOCAR-ın 2035-ci ilə kimi təsdiqlənmiş Korporati
Qlobal iqtisadiyyat rüsumlara uyğunlaşır
2026-cı ildə qlobal ÜDM artımı bir qədər zəifləyəcək. BMT-nin Ticarət və İnkişaf Konfransı (UNCTAD) ekspertlərinin proqnozuna görə, dünya iqtisadiyyatı 2026-cı ildə 2025-ci ildəki 2,8%-dən sonra 2,7% artacaq. Artımın zəifləməsin
S&P: Azərbaycanın fiskal şəffaflıq səviyyəsi bir çox regional ölkələrlə müqayisədə daha yüksəkdir
Azərbaycanın fiskal şəffaflıq səviyyəsi bir çox regional ölkələrlə, o cümlədən Körfəz Əməkdaşlıq Şurasına (GCC) üzv olan bir sıra dövlətlərlə müqayisədə daha yüksək qiymətləndirilir. Bu barədə "S&P Global Ratings"