"3 ölkə məzənnə böhranı riski ilə qarşı-qarşıyadır"
Yaponiyanın maliyyə xidmətləri şirkəti "Nomura"nın analitiklərinin fikrincə, 2023-cü ildə Çexiya, Rumıniya və Macarıstan məzənnə böhranı ilə üzləşə bilər.
Analitiklərə görə, məzənnə böhranı maliyyə risklərinin və xarici təhlükələrin artması ilə əlaqədar olaraq reallaşa bilər.
Marja xəbər verir ki, "Nomura"nın xəbərdarlığı məzənnə böhranlarını aşkar etmək üçün qurulan və qısamüddətli real faiz dərəcələri, maliyyə və cari əməliyyatlar balansları kimi göstəricilərə əsaslanan bir model olan Damocles indeksinə əsaslanır.
Analitiklər Macarıstan forintinin bu il ən pis performans göstərən inkişaf edən ölkə valyutası olduğuna diqqət çəkərək, Rumıniya və Çex valyutalarının da bu il dollar qarşısında 8 faizdən çox dəyər itirdiyini xatırladıblar.
İnkişaf etməkdə olan ölkələrin valyutalarında kövrəkliyin son 20 ildə ən yüksək həddə çatdığını qeyd edən analitiklər, risklərin geniş vüsət aldığını bildiriblər.