Bakı Fond Birjası 7 aylıq əməliyyatların həcmini açıqladı - 2,3 DƏFƏ ARTIB
Bakı Fond Birjası 7 aylıq əməliyyatların həcmini açıqladı - 2,3 DƏFƏ ARTIBBakı Fond Birjasında 2024-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində qiymətli kağızlar üzrə keçirilən əməliyyatların ümumi həcmi 29 milyard 575 milyon 296 min manat təşkil edib.
Bu barədə Bakı Fond Birjasının statistikasında bildirilir.
Bakı Fond Birjası 7 aylıq əməliyyatların həcmini açıqladı - 2,3 DƏFƏ ARTIBQeyd edək ki, Bakı Fond Birjasında 2023-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində qiymətli kağızlar üzrə keçirilən əməliyyatların ümumi həcmi 12 milyard 929 milyon 432 min manat təşkil etmişdi. Beləliklə,Bakı Fond Birjasında əməliyyatların həcmi 2024-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,3 dəfə artıb.
Qeyd edilib ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2024-cü ilin yanvar-avqust ayları ərzində korporativ qiymətli kağızaların ticarət həcmində 52%, dövlət qiymətli kağızların ilkin bazardakı ticarət həcmində isə 28%, repo əməliyyatları üzrə 241% artım olmuşdur.
O cümlədən, ötən il ilə müqayisədə korporativ qiymətli kağızların repo əməliyyatların bazarı üzrə 1897% artım qeydə alınıb.
2024-cü ilin Avqust ayının son ticarət günü üzrə səhm bazar kapitalizasiyası 265 milyon 724 min manat təşkil edib.