Banklar 4 ayda 1,1 milyard manata yaxın faiz gələrləri əldə ediblər
Banklar 4 ayda 1,1 milyard manata yaxın faiz gələrləri əldə ediblərAzərbaycanın bank sektoru 2023-cü ilin ilk 4 ayını 345 milyon 194 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 39% və ya 97 milyon94 min manat çoxdur. Azərbaycanın bank sektoru 2022-ci ilin ilk 4 ayını (yanvar-aprel) 248 milyon 100 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Marja az Mərkəzi Banka istinadən xəbər  verir ki, ynavar-aprel dövründə bankların faiz gəlirləri 1 milyard 97 milyon 100 min manata, qeyri-faiz gəlirləri isə 374 milyon 935 min manata təşkil edib. Faiz gəlirlərinin 810 milyon manatını kreditlər üzrə faiz gəlirləri təşkil edib.
Cari ilin ilk 4 ayında bankların cəmi gəlirləri (faiz və qeyri-faiz gəlirləri) 1 milyard 472 milyon 29 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 959 milyon 88 min manat, əməliyyat mənfəəti 512 milyon 941 min manat təşkil edib.
2022-ci ilin ilk 4 ayında bank sektorunun faiz gəlirləri 815,3 milyon manat, qeyri-faiz gəlirləri isə 327,3 milyon manat, əməliyyat mənfəəti 389,6 milyon manat təşkil etmişdi.