Ünvan - yaşadığınız yerin ünvanını qeyd edin, əgər orada qeydiyyatda deyilsinizsə o zaman qeydiyyatda olduğunuz yerin ünvanını yazın
E-mail ünvanı
Telefon nömrəsi - sizi asan tapa biləcəkləri bir nömrə qeyd etməlisiniz. Əlavə olaraq digər nömrələr də yaza bilərsiniz. Əgər CV-ni digər başqa bir dövlətə göndərəcəksinizsə, o zaman öz ölkənizin beynəlxalq kodunu daxil etməlisiniz.
Klassik CV, yoxsa infoqrafik CV?
İşəgötürənin diqqətini çəkmək istəyirsinizsə, CV-ni ingiliscə yazmalısınız. Niyə? Çünki diqqət etsəniz, ölkəmizdəki bütün işəgötürənlər mütləq şirkətdə müəyyən bir səviyyədə ingilis dilində danışıq bacarığını istəyirlər. Təbii ki, ingilis dilinizi sübut etməyin ən asan yolu ingiliscə CV hazırlamaqdır. Beləliklə, işə götürənlərin beyinlərindəki sual işarələrini ən başda azaltmış olursunuz. Amma müsahibəyə gedərkən belə özünüzlə CV aparmağı unutmayın. Əgər həm ingiliscə, həm də azərbaycanca CV verərsəniz, bunun özü bir üstünlük sayılacaqdır.
Azərbaycandakı CV-lərin təxminən 99% -i klassik CV nümunələri şəklində hazırlanır, ya standart Microsoft Word-də CV hazırlığı şəklində və ya karyera saytlarından CV hazırlıq forması / hazır CV nümunələri endirilərək hazırlanır. Əlbəttə ki, bu cür formatlar eyni CV strukturlarının istifadəsinə və bir-birinə bənzər CV strukturlarının yayılmasına səbəb olur.
CV hansı tələblərə cavab verməlidir?
Biznes.az melumat verir ki, mətnin həcmi 2 səhifədən çox olmamalıdır.
Yalnız işə aid olanları qeyd edin. Yersiz detallara və təfsilatlara yol verməyin
Yalnız isbat edə biləcəyiniz məlumatları qələmə alın.
Çalışın ki, özünüz haqda müsbət rəy yaradasınız. Yalnız pozitiv keyfiyyətlərinizi və güclü tərəflərinizi qeyd edin, əldə etdiyiniz nailiyyətləri vurğulayın.
İnformasiyanı xronoloji ardıcıllıqla təsvir edin, heç nəyi buraxmayın.
Dəqiq ifadələrdən istifadə edin, ara sözlərə və anlaşılmaz ixtisarlara qəti surətdə yol verməyin.