"Kapital Bank"ın aktivlərinin həcmi 10 mlrd. manatı keçdi – TARİXİ REKORD
2024-cü ilin III rübünün sonuna "Kapital Bank" ASC-nin aktivləri 10.28 milyard manata çatıb, bu isə 2023-cü ilin eyni dövründəki 8.46 milyard manatla müqayisədə 21.5% artım deməkdir. Əlavə olaraq bu bankın tarixində indiyə qədər qeydə alınmış ən yüksək göstəricidir.
Banker.az xəbər verir ki, Bankın aktivlərinin əsasını formalaşdıran müştərilərə verilmiş kreditlər 2024-cü il ərzində 31.3% artımla 5.15 milyard manata çatıb.
2023-cü ilin sonunda isə bu göstərici 3.92 milyard manat idi.
Portfeldə əsas paya sahib istehlak kreditləri 2024-cü ildə 2.62 milyard manat olub, ilin ilk üç rübündə 20.2% artım göstərib.
Bankın öhdəlikləri də əhəmiyyətli dərəcədə artaraq 2024-cü ildə 9.37 milyard manat olub, 2023-cü ilin müvafiq dövründə bu rəqəm 7.61 milyard manat idi. Bu, öhdəliklərin 23.2% artımıdır. Fiziki şəxslərin depozitləri 2024-cü ildə 2.86 milyard manata çatıb, ötən il bu rəqəm 2.32 milyard manat idi ki, bu da depozitlərdə 23.3% artım olduğunu göstərir.
Bankın kapitalında da artım baş verib. Kapital göstəricisi 2024-cü ilin sentyabrında 906.38 milyon manat təşkil edib, 2023-cü ilin eyni dövründə bu göstərici 853.94 milyon manat idi. Bu, 6.1% artıma bərabərdir.