"Freelance" nədir?
"Freelance" nədir?Artıq neçə ildir ki, texnologiyadakı son inkişaflar və internet istifadəsinin artması ilə iş həyatına yeni bir anlayış daxil olmuşdur. Bu konsepsiyanın adı sərbəst iş modelidir.
Yaradıcılıq və sektoral bacarıqlar nümayiş etdirmək imkanı yaradan "freelance" iş üslubunun üstünlükləri və insanların malik olduğu geniş biznes şəbəkəsi bir çox insanın bu iş üsuluna üstünlük verməsinə səbəb olur, distant və ya ev ofisində işləməyə meylini artırır. Yalnız frilanser kimi işləyən insanlar ola bilsə də, normal növbələrini davam etdirən, iş saatlarından sonra və həftəsonları işləməyə üstünlük verən insanların əhəmiyyətli bir hissəsi də var. Üstəlik, keçmişlə müqayisədə rəqəmsal ehtiyacların artması ilə bu tendensiyaya maraq günü-gündən artmaqda davam edir.
Freelance (Frilans) sərbəst işləmək, sərbəst işçi mənasını daşıyır.
Frilans işlər evdən, kafedən və s. kimi yerlərdən idarə oluna bilər. Özəlliklə qrafik dizayn, tərcümə işləri, sosial media marketinq, veb saytların qurulması və s. xidmətlər frilans işlər arasında çoxluq təşkil edir. Frilans işləyən şəxs, qazancını maaşla deyil, etdiyi iş üzərindən ya da saata uyğun əldə edir. Burada iş saatları frilanser və sifarişçi arasında razılaşdırıla bilər. Frilanser müştərinin sadəcə mövcud sifarişini etməklə məsuldur. Siğorta və digər ehtiyaclar tərəflərin məsuliyyəti üzərində deyil.
Şirkətlər adətən frilanserlər ilə periodik olaraq işləyirlər. İşlərin həddindən artıq çox olduğu zamanlarda işin bitmə vaxtına (deadline) uyğun olaraq frilanserlərə müraciət edirlər. Frilanserlər daha çevik, sürətli və münasib işləyə bildiyindən şirkətlər üçün bu əlverişli vəziyyət yaradır.
Frilanserlər iş yükündən asılı olaraq eyni zamanda bir neçə fərqli müştəri ilə işləyə bilərlər. Müştəriyə işi təhvil verdikdən sonra aylıq dəstək xidməti də göstərmək də frilanserlər üçün əlverişli üsuldur.
"Freelance" nədir?Freelance peşələr hansılardır?
Proqramlaşdırma
Proqramlaşdırmanı edə bilmək üçün dil, riyazi bilikləriniz və uzun müddət diqqətinizi yönləndirərək işləmək qabiliyyətinə sahib olmağınız lazımdır. Əgər ixtisaslaşdığınız bir proqramlaşdırma dili yoxdursa, Java həm asan istifadəsiylə, həmçinin asan öyrənilməsi ilə yaxşı bir başlanğıc ola bilər. Eyni zamanda ixtisaslaşdığınız proqramlaşdırma sahələrində şirkət və ya şəxslərə dəstək də ola bilərsiniz.
Fotoqraflıq
Şübhəsiz ki, sıralamada ən əyləncəli peşə olan fotoqraflıq, eyni zamanda, dünya səyahəti kimi bir məqsədiniz və çəkdiyiniz fotoları sata biləcək bacarığınız varsa, fotoqraflıq tam da sizin xəyalınızdakı peşə ola bilər.
Onlayn dərs öyrətmək
Müasir texnologiyanın dəyişdirdiyi sahələrdən biri də təhsil sistemidir. Bütün dünya təhsil sistemində onlayn dərslərin təşkili mümkündür. Dil biliyiniz də buna imkan verirsə, mütləq seçə biləcəyiniz bir peşədir.
Qrafik dizayner
Bu peşə son illərdə populyardır və sərbəst zamanlı işləyənlərin seçimidir. Photoshop, İllustrator, Freehand, Corel Draw kimi proqramları çox yaxşı şəkildə bilməyiniz lazımdır. Veb interfeyslər, mobil interfeyslər, kartvizitlər, kataloqlar və loqolar dizayn edə bilərsiniz.
Redaktor və yazarlıq
Redaktor kitab, qəzet, jurnal və veb saytlarda yazarlardan gələn məqalələri dəyərləndirir, dərc etməyi planlayır və gözdən keçirir. Əgər güvəniləcək şirkət və ya şəxslərlə əlaqə yarada bilirsinizsə, məqalə yazaraq həmin şirkət və ya şəxslərlə əməkdaşlıq yaradıb, gəlir əldə edə bilərsiniz.