Mərkəzi Bank faiz kanalının işlədiyi istiqamətləri açıqlayıb
Mərkəzi Bank faiz kanalının işlədiyi istiqamətləri açıqlayıbAzərbaycanda müəyyən bank qrupları üzrə banklararası faizlərlə hüquqi şəxslərin manatla depozitləri üzrə faizlər eyni istiqamətdə dəyişir.  Banker.az xəbər verir ki, bu barədə Mərkəzi Bankın 2024-cü ili ilk üç rübü ezrə "Pul siyasəti icmalı"nda bildirilir.
"Qeyd olunanlar pul siyasəti qərarlarının faiz kanalının uzunmüddətli faizlər üzrə ötürücülüyünün çalışdığını göstərir"- deyə, AMB-in məlumatında qeyd edilir.
2024-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində "Bloomberg" ticarət sistemində təminatsız əməliyyatlar üçün yaradılmış platformada banklar arasında 67.1 mlrd. manat məbləğində 2 466 ədəd əqd bağlanmışdır. Bu əməliyyatların həcm olaraq 97%-i 1-3 günlük olub.
Banklararası repo bazarında isə 7.9 mlrd. manat həcmində 541 əqd bağlanmışdır. Bu əqdlərin həcm olaraq 38%-i 1-3 günlük, 28%-i isə 6-8 günlük əməliyyatlar olmuşdur. Həm təminatsız, həm də təminatlı bazarda bağlanılan əməliyyatların həcmi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2 dəfədən çox artmışdır.
AMB-nin məlumatında qeyd edilir ki, pul bazarında qısamüddətli faizlər hesabat dövrü ərzində faiz dəhlizinin dəyişiminə reaksiya verməkdə davam edib ki, bu da faiz kanalının işlədiyini göstərir. 2024 cü ilin sentyabr ayında banklararası təminatsız pul bazarında 1-3 günlük əməliyyatlar üzrə orta faiz dərəcəsi (1D AZIR) 7.29% təşkil etməklə dəhliz daxilində formalaşmışəb. Son aylarda 1D AZIR indeksi ilə uçot faiz dərəcəsi arasındakı spredin azalması müşahidə edilib. Belə ki, spred sentyabr ayında cəmi 0.04% olmuşdur.
Məlumat üçün qeyd edək ki, 1 aprel 2024-cü ildən Mərkəzi Bankın rəsmi internet səhifəsində 1D AZIR indeksinin dinamikası, onun ötən ayın və ilin sonundan bəri dəyişimi, eləcə də son 1 ildə maksimal və minimal həcm və faiz göstəriciləri kimi analitik məlumatların gündəlik əsasda yerləşdirilməsinə başlanmışdır. Məhz 1D AZIR-in xüsusi açıqlanması onunla izah edilir ki, təminatsız bazarda 1-3 gün müddətinə aparılan əməliyyatlar üstünlük təşkil edir.
Bununla belə qeyd edək ki, banklararası repo bazarında da bençmark faiz indeksləri formalaşır.
Belə ki, 2024-cü ilin sentyabr ayında banklararası repo bazarında 6-8 günlük əməliyyatlar üzrə orta faiz dərəcəsi (1W AINA) 6.29% təşkil etməklə dəhliz daxilində formalaşmışdır.