İnvestisiyanın necə cəlb etmək olar?
İnvestisiyanın necə cəlb etmək olar?İnvestor tapmaq Biznesə başlamaq və onu idarə etmək üçün ən böyük problemlərdən biridir. Çünki bəzi yaxşı bizneslər investor olmadığı üçün yaradıla bilmir və nəticədə ideyalar batır.
İnvestor axtarışlarınızın yaxşı nəticələnməsi üçün bilməli olduğunuz bir neçə məqam var ki, onlara diqqət yetirib investor cəlb edə bilərik.
Biznes investoru axtarmazdan əvvəl kiçik miqyasda araşdırmaya başlamağınız vacibdir.
Bundan sonra investor təqdim edəcək biznes konsepsiyası, məhsul və ya xidmətiniz üçün planınızı hazırlamalısınız.
Konsepsiyanızı sübut edəcək və planınızı real bazar şərtlərinə uyğunlaşdıracağınıza investor inandıracaq və investorun diqqətini çəkən təqdimatınız olduqdan sonra investor axtarışına çıxa bilərsiniz.
Potensial investorlar təklifləriniz üçün bazar tələbi və zəhmətlə qazandıqları pulları sizə verməzdən əvvəl qazanc əldə edə biləcəyinizdən əmin olmaq istəyəcəklər.
Bu səbəbən də investorda o əminiyi yaradacaq ən azı 1-2 illik təcrübəniz olmalıdır ki, biznes sahəsindən xəbərdar olduğunzu investor görsün.
İnvestisiyanın necə cəlb etmək olar?Sizin investor tapmağınızı asanlaşdıracaq addım isə sizin üçün araşdırıb hazırladığımız 5 etapı həyata keçirtməyinizdir.
1. Dostlar və ailənizlə işləyin
Dostlarınızdan və ailənizdən maliyyə axtarın. Bu, özünüzü kənar investora sübut etmədən biznesinizi işə salmaq üçün ən yaxşı seçim ola bilər.
2. Cəmiyyətdə özəl investorlar axtarın
Çox vaxt olduğunuz cəmiyyətdə sizə eyni mühitdə yaşadığınız üçün biznesinizi inkişaf etdirməyə əl tutacaq investorlar tapmaq heç də çətin olmur.
3. Maliyyələşdirmə üçün yerli bankla işləyin
Əməliyyatlarınızı nə qədər tez genişləndirmək istədiyinizdən asılı olaraq, əlaqələr qurmaq və maliyyələşdirmə variantlarını tapmaq üçün yerli bankınızdan biznes krediti üçün müraciət edə bilərsiniz. Xarici banklara nisbətən daha tez və asan nəticə əldə edəcəksiniz.
4. Mələk investorlar axtarın
Əvvəlki maliyyələşdirmə variantlarından nəticə görməmisinsə, mələk investorlar və sənayenizdəki digər özəl investorlar sizin çıxış yolunuz ola bilər. Bu investorlar üçün sənayenizin inkişaf etdiyi sahələri araşdırın və orada biznes liderləri və mələk investorlara özünüzü sübut edəcək təqdimatlar edin.
5. Müəssisə kapitalistləri ilə işləyin
Müəssisə kapitalistlərinin tapılması adətən yeni bir şirkətin maliyyə artımında son mərhələdir, lakin bu, bütün müəssisələr üçün lazım deyil. Sabit, uğurlu kiçik biznes idarə edirsinizsə, çox güman ki, bir vençur kapitalistinə maliyyə üçün müraciət etmək sizə lazım olmayacaq. Bununla belə, son dərəcə sürətli miqyasda və yüksək miqdarda kapitaldan faydalanacaq uğurlu biznes ideyanız varsa, vençur kapitalistləri ilə işləmək yaxşı seçimdir.