Nağdsız əməliyyatların həcmi 2 dəfə artıb
Nağdsız əməliyyatların həcmi 2 dəfə artıbBanklar və "Azərpoçt" MMC sistemləri üzrə avqust ayının sonunda dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı ötən aya nəzərən 323 min ədəd artaraq 15 milyon 669 min ədəd təşkil etmişdir.
Marja.az Mərkəzi Banka istinadən xəvbər verir ki, keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bu göstərici 20.2% artmışdır. Ödəniş kartlarında artım debet kartları üzrə 20%, kredit kartları üzrə 21.4% təşkil etmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən əməkhaqqı kartlarının sayı 65 min, kredit kartları 362 min, digər kartlar isə 2.1 mln. ədəd artmışdır.
Qeyd edilib ki, ödəniş kartlarının artması nağdsız ödənişlərin həcminə müsbət təsir göstərmişdir. Belə ki, ölkədaxili nağdsız əməliyyatların həcmi keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2 dəfə artmışdır. 2023-ci ilin avqust ayı ərzində kartlar vasitəsilə həyata keçirilən ölkədaxili nağdsız ödənişlərin həcmi 4 milyard 509 milyon manat təşkil etmişdir. Həyata keçirilən nağdsız ödənişlərin 3 milyard 596 milyon manatı elektron ticarətin payına düşür. Qalan məbləğin 905 milyon manatı POSterminallar, 7 milyon manatı isə özünə xidmət terminalları vasitəsilə gerçəkləşdirilmişdir.
İlin əvvəlindən ödəniş kartları ilə nağdsız ölkədaxili əməliyyatların həcmi ölkədaxili kart əməliyyatlarının 54%-ni təşkil etmişdir. Banklar və "Azərpoçt" MMC ödəniş xidməti şəbəkələri üzrə dinamik artım müşahidə olunur. Belə ki, keçən ilin avqust ayının sonu ilə müqayisədə bankomatların sayı 2.6%, POS-terminalların sayı 12.1% artmışdır.