Qazaxıstanda xarici neft şirkətləri 30 il ərzində 50 milyard dollardan çox gəlir əldə ediblər
Qazaxıstanda xarici neft şirkətləri 30 il ərzində 50 milyard dollardan çox gəlir əldə ediblərQazaxıstanda 30 il ərzində 25 xarici neft şirkəti baş podratçı kimi 50 milyard dollardan çox qazanc əldə edib. Bu xarici şirkətlər yerli şirkətləri və mütəxəssisləri öz beynəlxalq layihələrinə cəlb etməlidirlər.
Bu barədə Qazaxıstan Neft-Servis Şirkətləri İttifaqının sədri Almas Kudaybergen bildirib.
Onun sözlərinə görə, Qazaxıstan şirkətləri Yaxın Şərqin neft-qaz bazarına, o cümlədən Qətər və Səudiyyə Ərəbistanına, xarici baş podratçılar vasitəsilə daxil ola bilərlər.
"Düşündük ki, xarici şirkətlərin müəyyən mənəvi borcu var və onlar Qazaxıstan şirkətlərini və mütəxəssislərini öz beynəlxalq layihələrinə cəlb etməlidirlər. Biz bu şirkətlərin baş ofislərinə səfərlər təşkil etdik və razılığa gəldik ki, onlar Qazaxıstan şirkətlərini və mütəxəssislərini cəlb edəcəklər", – deyə Kudaybergen əlavə edib. / banker.az
Bu tarixdən Azərbaycanda internetin sürəti 2.5 dəfə artırılacaq
"Aztelekom" MMC və "Bakı Telefon Rabitəsi" MMC vətəndaşların həyat keyfiyyətinin artırılmasına töhfəsini vermək üçün ölkədə rəqəmsal imkanlara çıxışı təmin edən genişzolaqlı həllər təqdim etməyi hədəfləyi