Biznes qurmaq istəyənlərə 10 məsləhət
Biznes qurmaq istəyənlərə 10 məsləhətHər şəxsi Biznesini yaratmaq və yaratdığı biznesdə uğur qazanmaq istəyir. Lakin hər şey dediyimiz anda gerçəkləşmədiyi kimi bizneslər də istədiyimiz an yaranmır. Bunun üçün müəyyən vaxt və əmək tələb olunur.
Biznesdə sizə lazım olacaq, bilməli olduğunuz bəzi məsələləri vaxtınıza qənaət etməyiniz üçün seçmişik.
1. Plan qurun.
Biznes plan və dəqiqliyi xoşlayır. Bu səbəbdən də özünüzü plan qurmağa və planlı hərəkət etməyə öyrəşdirin. Çünki onlar sizi daha tədbirli və iş mühitinə hazırlıqlı edəcək.
2. Araşdırma edin.
Biznesə maraq, yaxud da əyləncə kimi yanaşmayın. Mümkün qədər geniş araşdırma edib biznesinizi bazara çıxarmağın yollarını öyrənin.
3. Rəqiblərinizi tanıyın.
Sizin bizneslə eyni sahədə olan bütün bizneslər (business) sizin rəqibinizdir. Bazara daxil olmağın, sağlam rəqabətin yolu rəqiblərimizi tanımaq, uğurlu rəqibləri örnək almaqdır.
Biznes qurmaq istəyənlərə 10 məsləhət4. Marka adınızı seçin.
Bəzən çox fikir verilməyən bu etap işimizin əsas parçasıdır. Biznesimizin tanınmasında, yadda qalmasında və ən önəmlisi seçim olunmasında adımızın böyük rolu var. Ona görə də yadda qalan, markamızı özündə əks etdirən və dövrün qulaq zövqüylə uyğunlaşan ad bizim işimizi asanlaşdıracaq.
5. Onlayn profilinizi yaradın.
Müasir dövrümüzdə demək olar ki, hər şey internetdən idarə olunur. İnsanlar yeniliklər və ehtiyaclarını qarşılayacaq məhsullar haqqında internet vasitəsilə məlumat alırlar. Bu səbəbdən də biznesinizi "web" sayt və məhsulunuza aid səhifədə necə tanıdacağınızı düşünün, eyni zamanda hansı konktent üzərində irəli gedəcəyinizi dəqiqləşdirin.
6. Mühasibatlıq sahəsi haqqında məlumat toplayın.
İş mühiti maddi alış-veriş mühitidir. Biznes sizin özünüzə aid olduqda isə bütün məsuliyyət sizin üzərinizdə olur. Ona görə də xərcləri idarə etməyi, qazancları bölüşdürməyi, qısacası rəqəmlərlə işləməyi bacarmalısınız.
7. Yeniliklərə qapalı olmayın.
Biznes yenilikləri xoşlayır və üzərində tədbiq olunduqda müsbət əks təsir verir. Dövrlə ayaqlaşmaq, müştəri bazamızı və tərəfdaşlarımızı artırmaq, həmçinin gündəmdə qalmaq üçün yenilikləri biznesinizə (business) qəbul və tədbiq etməyi öyrənməlisiniz.
8. Ehtiyacınız olan komandanı seçin.
Sizin biznesinizə lazım olacaq, sizinlə birlikdə çalışacaq sahələri tapıb, həmin sahələr haqqında qısa məlumat toplayın. Bu həm komandanızla qarşılıqlı anlaşmaq, həm də müştərilərinizlə rahat əlaqə qurmağınıza kömək edəcək.
Biznes qurmaq istəyənlərə 10 məsləhət9. Sərmayənizi dəqiqləşdirin.
Bu etapı qeyd etməsək, olmazdı. Sərmayə və biznesinizdə lazım olacaq 3-5 illik xərci öncədən müəyyənləşdirməli, təxmini hesablamalar edib, həmin məbləği hazır etməliyik. Çünki bütün ehtimalları nəzərə almaq və hazır olmaq bizim öncəliyimizdir.
10. Ofisinizin məkanını və dizaynını seçin.
Yaxşı işin təqdimatını yaxşı məkanlarda etmək daha yadda qalan və göz oxşayandır. İnsanların göz züvqünə xitab etdikdə onlar məkanınızı tez-tez görmək və sizinlə əməkdaşlıq etmək istəyəcəklər.