Rusiyada sabah defolt elan oluna bilər - "BLOOMBERG"
Rusiyada sabah defolt elan oluna bilər - Rusiya Federasiyasının və şirkətlərinin xarici borcu 150 milyard dollara çatır və sabah defolt (Borclar üzrə faiz və ya əsas məbləğin ödənilməsinə dair öhdəliyin yerinə yetirilə bilinməməsi – red.) elan oluna bilər.
FED.az xəbər verir ki, bu barədə "Bloomberg" məlumat yayıb.
Martın 16-da gözlənilən ödənişlə bağlı Rusiyanın maliyyə naziri Anton Siluanov 117 milyon dolların köçürülməsinə göstəriş verib, lakin ödəniş valyutası göstərilməyib.
Rusiya hökuməti deyir ki, bütün borclar ödəniləcək, lakin bu, müharibə səbəbindən tətbiq edilən sanksiyalara görə rublla olacaq.
Nəşr qeyd edir ki, dollar əvəzinə yerli valyutada ödəniş edilməməsi və ya ödənilməməsi 150 milyard dollara yaxın xarici valyuta borcunun potensial defolt dalğasına səbəb olacaq.
Rusiya defolt edərsə, texniki olaraq vəziyyəti düzəltmək üçün 30 günlük güzəşt müddəti (15 aprelə qədər) var.
Rəsmi defolt bəyannaməsi, həmçinin, ölkə və ya şirkət öz borc öhdəliklərini yerinə yetirmədikdə, itkiləri ödəmək üçün nəzərdə tutulmuş kredit defolt svopları, sığorta alətləri üzrə iddialara səbəb ola bilər.
Rusiya bu ay dollarla ödəniş etsə, defolt gecikəcək, ümumiyyətlə, ödəməsə, o zaman Rusiya ölkəni maliyyə bazarlarından kəsərək "ağır" defoltla üzləşəcək.
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) idarəedici direktoru Kristalina Georgieva bildirib ki, Rusiyanın borcu əhəmiyyətli olsa da, yəqin ki, maliyyə bazarları üçün sistemli problem yaratmaq üçün kifayət deyil.