Biznes nədir və hansı növləri var?
Biznes nədir və hansı növləri var?biznesin aparılması mal və xidmətlərin istehsalına pul, vaxt və bacarıq yatırmaq deməkdir. Biznes.az məlumat verir ki, biznesmen bütün biznes proseslərini idarə edən şəxsdir: ideyanı tapır, komanda toplayır, bazara daxil olmaq və məhsulu inkişaf etdirmək üçün plan qurur.
İş adamı şirkətdəki ən ağıllı və ya ən bacarıqlı insan deyil. Bütün mənzərəni görən odur. Bir iş adamının məqsədi biznesi pul gətirən bir sistemə çevirmək və bu prosesi genişləndirməkdir. Bir iş adamının uğuru təkcə onun şirkətinin mənfəətinin və ya rentabelliyinin ölçüsü ilə qiymətləndirilir. Ən uğurlu iş adamları pullarının miqdarı ilə deyil, dünyaya bəxş etdikləri ilə tanınırlar.
Hər kəs iş adamı ola bilər, bunun üçün maliyyə təhsili və ya təcrübə tələb olunmur. Burada psixoloji komponent daha önəmlidir. Bizneslə məşğul olan şəxs stressə davamlı olmalı, uğursuzluqlar üzündən depressiyaya düşməməlidir və insanlarla asanlıqla, tez bir zamanda barışmağı bacarmalıdır. Bu bacarıq müştərilər, işçilər, tərəfdaşlar və hətta gələcək investorlarla ünsiyyət qurarkən kömək edəcək.
Sahibkar həm də layihədəki bütün qərarları qəbul etməyi və məsuliyyət daşımağı bacarmalıdır. Əgər iş adamı şəriki ilə müqavilədə göstərilən şərtləri yerinə yetirmirsə, əmək haqqı vermirsə və ya malın keyfiyyətinə nəzarət etmirsə, biznes uğurlu olmayacaq. Bir iş adamı yalnız bacarıqlarını və vaxtını deyil, həm də pulunu bir işə yatırdıqda işinin səmərəliliyi artır.
Biznes (business - biznes, sahibkarlıq) əsas məqsədləri mənfəət əldə etmək və biznesini inkişaf etdirmək məqsədi ilə öz riski və məsuliyyəti ilə şəxsi pul və ya borc vəsaitləri hesabına həyata keçirilən təşəbbüskar iqtisadi fəaliyyətdir.
Biznes nədir və hansı növləri var?Biznes işin miqyasından asılı olaraq 3 növə bölünür:
kiçik biznes - kiçik firmaların, formal olaraq birliklərə daxil olmayan kiçik müəssisələrin fəaliyyətinə əsaslanan sahibkarlıq;
orta biznes - iqtisadiyyatın inkişafına əhəmiyyətli təsir göstərən, dövriyyəsi, gəlirləri və işçilərinin sayı müəyyən edilmiş, yeni əmtəə və xidmətlərin yaradılmasında aparıcı seqment olan müəssisələr;
böyük biznes - istehlakçıların tələbatını ödəmək üçün böyük həcmdə məhsullar istehsal edən, işlər görən və xidmətlər göstərən, bununla da ölkəyə milyardlarla dollar gəlir gətirən və qanuni hüquqları olan iri müstəqil qurum.
Biznes.az məlumat verir ki, biznesin məqsədi cəmiyyətə fayda verməklə və öz dolanışığını təmin etməklə pul qazanmaqdır. Komponentlərdən heç biri olmasa, biznes öz mənasını itirəcək. Əgər biznes cəmiyyətə pul və fayda gətirirsə, lakin böhrandan çıxa bilmirsə, o, tez iflasa uğrayır. Əgər şirkət cəmiyyətə fayda gətirirsə və bazarda sabitdirsə, lakin pul qazanmırsa, investorlar ona olan marağı tez itirəcək. Əgər şirkət pul qazanırsa və maliyyə qeyri-sabitliyinə tab gətirə bilirsə, lakin heç bir ictimai faydası yoxdursa, çox güman ki, biznes qanunlara əməl etmir.