İşəgötürənlərin müsahibə zamanı ən çox verdiyi suallar
İşəgötürənlərin müsahibə zamanı ən çox verdiyi suallarİşəgötürənlərin bir iş müsahibəsində sizdən nə istədiklərini dəqiq bilsəydiniz, əla olmazdı? Bunun üçün zamanda səyahətə ehtiyac yoxdur. Biznes.az məlumat verir ki, yaxşı hazırlanaraq özünüzdən əmin olduqdan sonra "HR"ları ağıl, təcrübə və cazibənizlə valeh edə bilərsiniz. Sadəcə, müsahibə zamanı ən çox soruşulan sualları doğru şəkildə cavablandırmaq lazımdır.
Onsuz da, sizdən nə soruşacaqlarını yaxşı bilirsiniz. Əlbəttə ki, hər iş müsahibəsinin öz yolu, peşəyə aid sualları və mövzuları var, amma menecerlərin həmişə güvəndikləri standart suallar toplusu var.
Bu yazımızda ən çox rast gəlinən çətin müsahibə suallarından bəhs edəcəyik.
1. Ən böyük zəifliyiniz nədir?
Güclü və zəif tərəfləriniz haqqında danışmağınız tələb oluna və ya iki ayrı sual şəklində sizdən soruşula bilər. Güclü və zəif tərəfləriniz eyni zamanda soruşulsa, əvvəlcə zəif tərəflərinizi müzakirə edin. Nəticədə sonda güclü tərəfələrinizi vurğulayacaq və nitqinizi müsbət fikirlə sonlandıracaqsınız. Bu, müsahibə zamanı sizə üstünlük qazandırır. Zəif tərəflərinizi müzakirə edərkən bacarıq, vərdişlər və ya şəxsiyyət xüsusiyyətləri ilə əlaqəli nümunələr çəkin. Müraciət etdiyiniz sahədən asılı olaraq, hansına diqqət ayıracağınıza öncədən qərar verin.
2. Ən güclü tərəfləriniz hansılardır?
Bu, asan sual kimi görünür - nələrdə yaxşı olduğunuzu bilirsiniz. Ancaq diqqətli olun. Vakansiya elanını diqqətlə oxuyun və dediklərinizin bu işə, təsvir etdikləri şəkildə, uyğun olduğundan əmin olun. Liderlik bacarığı olan komanda oyunçularını axtarırlar? Ünsiyyət bacarıqlarınızdan danışmalısınız. Sadəcə, həqiqəti söyləyin. Özünüzdən bəhs edərkən təkəbbürlü cümlələrdən istifadə etməkdən qorxursunuzsa, keçmişdə insanların sizin haqqınızda söylədiklərindən bəhs edərək sözləri başqasının dili ilə çatdırmağa çalışın.
3. Niyə sizi işə götürməliyik?
Bu kimi çətin sualların sizi çıxılmaz vəziyyətə salmasına yol açmayın. Bu suala ən yaxşı cavab sizi rəqiblərinizdən fərqləndirən cəhətlərin müəyyənləşdirilməsidir. Bu suala cavab hazırlamazdan əvvəl iş elanındakı tələbləri yaxşı oxuduğunuzdan əmin olun. Elandakı tələblərə əsasən cavab hazırlayaraq işə götürmə menecerinə iş üçün ən yaxşı namizəd olduğunuzu sübut edə bilərsiniz.
4. Əvvəlki işinizdə xoşunuza gəlməyən cəhət nədir?
Bu suallara cavab verərkən səmimi olmaqla yanaşı, neqativ fikirlərdən uzaq durmağa çalışın. Bu müsahibə sualının məqsədlərindən biri müraciət etdiyiniz işdən nə gözlədiyinizi müəyyən etməkdir. Əvvəlki işdəki şərtlərdən narazı idinizsə və yeni işdəki şərtlər oxşardırsa, yenidən narazı ola bilərsiniz. Unutmayın ki, son işinizdən nifrət etsəniz də, oradakı işçilər haqqında heç vaxt pis danışmamalısınız.
5. Qarşıdakı beş ildə özünüzü harada görürsünüz?
İşdə yüksəlmək istəyi normaldır və işəgötürənlərin çoxu insanların, xüsusən də gənc, iddialı cavanların daim fürsət axtardığını qəbul edir. Buna görə beş il sonra yenə də orada olacağınızı göstərmək məcburiyyətində deyilsiniz. Bunun əvəzinə xəyalınızdakı bir vəzifəni düşünün - həmin şirkətlə və ya işlə əlaqəli olsun. Biznes.az məlumat verir ki, bu, iddialı olduğunuzu və peşəkar olaraq irəliləmək istədiyinizi göstərir.