Azərbaycan 2023-cü ildə Türkiyəyə qaz tədarükçüləri arasında ikinci yeri tutub
2023-cü ildə Türkiyəyə qaz nəqlinin ümumi həcmində Azərbaycanın payı 20.32% təşkil edib.
Bu barədə Türkiyənin Enerji Bazarını Tənzimləmə Qurumunun (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu – EPDK) 2023-cü ilin yekunlarına dair hesabatında bildirilib.
EPDK-nın məlumatına görə, 2022-ci ildə Azərbaycan "mavi yanacağı"nın Türkiyənin qaz idxalında payı 15.93% təşkil edib.
2023-cü ildə isə Azərbaycandan Türkiyəyə qaz təchizatı 2022-ci ilin göstəricisini 17.8% üstələyərək 10.257 milyard kubmetr təşkil edib.
Qeyd edilib ki, 2023-cü ilin sonunda Azərbaycan TOP-3-ə daxil olub və Türkiyəyə təbii qaz tədarükçüləri arasında ikinci yeri tutub. Birinci yerdə Rusiya (2023-cü ildə Türkiyəyə tədarük olunan qazın ümumi həcmində onun payı 42.27% təşkil edib), Əlcəzair üçüncü yerdədir (11.86%).
TOP-5-ə həmçinin İran (107.1%) və ABŞ (7.95%) daxil olub.
Ümumilikdə, Türkiyə 2023-cü ildə 50.484 milyard kubmetr qaz idxal edib (7.6% az).
Qurumun məlumatına əsasən, 2023-cü ildə altı şirkət Türkiyəyə qaz idxal edib. Eyni zamanda, BOTAŞ 2023-cü ildə ölkəyə bütün "mavi yanacağ"ın (boru kəməri və mayeləşdirilmiş təbii qaz daxil olmaqla) idxalının 90.45%-ni təşkil edən qazın əsas idxalçısı olub. Ötən il Türkiyəyə idxal olunan bütün qazın 0.97%-i və ya 488.4 milyon kubmetri "SOCAR Enerji Ticaret Anonim Sirketi"nin payına düşüb. / banker.az