İlin ilk 9 ayında xaricə 16 066 ton mis ixrac olunub və bunun dəyəri 29,9 milyon dollar təşkil edib. Ötən ilin eyni dövründə cəmi 729,8 ton həcmdə, 1,47 milyon dollar dəyərində mis ixrac edilmişdi. Beləliklə, həcim üzrə artım təxminən 22 dəfə, dəyər üzrə isə təxminən 20 dəfə artım deməkdir.
Biznes.az xəbər verir ki, bu artıma səbəb isə "Anglo Asian Mining plc" Dəmirli mədənində hasilatın başlaması və Gilar mədəninin tam rüblük fəaliyyətinə görə baş verib. Eyni dövürdə Gədəbəydə 1 576 ton, Dəmirlidən isə 711 ton mis hasil olunub.
"Anglo Asian Mining"ın yenilənmiş proqnozunda mis hasilatının istehsalın ilin sonuna və növbəti ildən artacağını bildirib.
2025-ci ildə ixrac strukturunun əsas hissəsi Gürcüstana yönəlib. Belə ki, qonşu ölkə 14 399 ton və 26,34 milyon dollar. Özbəkistana 845 ton (869 min dollar), İsveçrəyə 821 ton (2,7 milyon dollar) göndərilib. Keçən il isə ixrac yalnız İsveçrəyə həyata keçirilmişdi. Bunun da həcmi cəmi 729.83 ton və ya 1.47 mln. dollar idi.
Sənaye əhəmiyyətli olan bu metalın dünya bazarında qiyməti son illərdə yüksək volatillik göstərib.