Britaniyadan gələn siyasi xəbərlər fonunda funt dollara nisbətdə bahalaşıb
Britaniyadan gələn siyasi xəbərlər fonunda funt dollara nisbətdə bahalaşıbFunt sterlinq dollar qarşısında bahalaşır.
Marja.az xəbər verir ki, investorlar Böyük Britaniyanın yeni baş nazirinin seçilməsi ilə bağlı xəbərləri qiymətləndirirlər.
İllik 13.99%-dən 40 000 AZN-dək zaminsiz komissiyasız kredit!
Funt-sterlinq/Dollar məzənnəsi əvvəlki 1.1275$-dan 1.1292$-a yüksəlib.
Analitiklər bildirir ki, "bir çoxları yeni baş naziri sabitlik mənbəyi kimi görür, xüsusən də bazarlarda ciddi volatilliyin yaşandığı Liz Trassın xaotik fəaliyyəti ilə müqayisədə".
Avro/dollar məzənnəsi eyni zamanda əvvəlki 0,9874 dollardan 0,9873 dollara yüksəlib.
Dollar indeksi isə (ABŞ-ın ticarət tərəfdaşları olan altı ölkənin valyuta səbətinə nisbətdə məzənnəsi) 0,04% azalaraq 111,94 bənd təşkil edib.
Bazar ertəsi Rişi Sunak Britaniyanın hakim Mühafizəkarlar Partiyasının rəhbəri seçilib və baş nazir vəzifəsini də icra edəcək. Sunak bu il Britaniyanın üçüncü baş naziri olacaq. İyul ayında Boris Conson baş nazir postunu tərk etmək niyyətində olduğunu bəyan edib. Sentyabrda onun yerinə seçilən Liz Trass cəmi 44 gün baş nazir oldu və eyni zamanda iqtisadiyyata yeni "dəstək planı" ilə bağlı tənqidlərlə üzləşdi və hökumətin həyata keçirmək üçün dövlət borcunun həcmini artıracağından qorxaraq istefa verdi.