Dropshipping nədir?
Dropshipping nədir?Dropshipping anbarsız satış kimi başa düşülür. Ehtiyat saxlamaq əvəzinə tədarükçü şirkətin məhsullarını satışa çıxarmaq və daxil olan sifarişləri bu təchizatçı şirkətin anbarından birbaşa alıcılara çatdırmaq dropshipping sahəsinə aiddir.
Elektron ticarətə yeni başlayanlar üçün dropshipping ideal yoldur. Dropshipping az kapitalla biznes qurmaqda rahatlıq təmin edir, anbar və bu kimi xərclərin sıfıra endirilməsində mühüm rol oynayır.
Dropshipping nədir?Bəs dropshipping-in digər bizneslərdən üstünlüyü nələrdir?
1. Dropshippingdə məhsulları almadan birbaşa satışa çıxaracağınız üçün məkan xərcinə ehtiyac olmur.
2. Dropshipping stok satışı olmadığı üçün minlərlə fərqli məhsulu satışa çıxara bilmək, müxtəlif məhsullar təqdim etməyimizə şərait yaradır.
3. Dropshipping fiziki anbar olmayacağından anbar və personal xərcləri tələb etmir.
4. Stoklama aparılmayacağı üçün dropshippingdə anbara nəzarət və idarəetmə xərcləri də olmur.
5. Dropshipping zamanı sifarişlərin hazırlanması və qablaşdırılması proseslərindən azadsınız.
6. Çatdırılma xərcləri də dropshippingdən kənardır.
Dropshipping nədir?Bu qədər üstünlükləri olan dropshipping-in mənfi cəhətləri nələrdir?
1. Dropshippingdə gəlir çox olmur.
2. Dropshippingdə məhsullar əldə olmadığı üçün onlar haqqında tam təfərrüatlı məlumatın olmaması müştəri tapılmasında çətinliklər yarada bilər.
3. Dropshipping zamanı kargolanan məhsulların zədələnməsi və ya səhv çatdırılma kimi hallarda məsuliyyət sizin üzərinizdə olacaq.
4. Stokda olmayan məhsulların satışı və s. kimi problemlərin qarşısını almaq üçün təchizatçı ehtiyatlarına sahib olmamaq dropshippingə (drop, dropsiping) çətinliklər yaşada bilər.
5. Satıcı bir başa siz olmayacağınız üçün dropshipping sfarişlərin müştərilərə vaxtında və tam çatdırılmasını izləməkdə çətinliklər yaşaya bilərsiniz.
Bu zaman dropshippinglə çalışılacağımız təchizatçı firmanı yaxşı analiz edilərək seçilməsi mümkün mənfi təsirlərin minimuma endirilməsində mühüm rol oynayacaq. Həmçinin dropshipping əməkdaşlığı edəcəyimiz firmanın sifariş qəbulu və çatdırılma proseslərində anbar və anbar idarəçiliyini düzgün yerinə yetirən, etibarlı firmalarla çalışaraq dropshippingin daha səmərəli həyata keçirilməsi təmin edə bilərsiniz.