Mərkəzi Bankdan "ABB" ilə bağlı qərar
Mərkəzi Bank nağd pulla bağlı əməliyyatların optimallaşdırılması, effektivliyin və səmərəliliyin yüksəldilməsi məqsədilə bir sıra biznes proseslərin kommersiya banklarına ötürülməsi proseslərinə başlamışdır.
Mərkəzi Bankdan Marja.az-averilən məlumata görə, bununla əlaqədar Mərkəzi Bank tərəfindən operator bank modelinin tətbiqinə start verilmiş və kommersiya bankları arasından seçilmiş operator banklara qarşı tələblər müəyyən edilmişdir.
VTB-də minimal faiz dərəcəsi ilə nağd kredit 10.99%-dən
Bu istiqamətdə Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 30 avqust 2023-cü il tarixli qərarına əsasən "ABB" ASC-də operator bank müəyyən edilmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 21 iyun 2023-cü il tarixli qərarına əsasən "Kapital Bank" ASC də operator bank olaraq müəyyən edilib.
Qeyd edək ki, hər iki bank öz müştərilərindən qəbul etdiyi pullarla yanaşı, digər banklardan və poçt rabitəsinin milli operatorundan alınmış kağız milli pul nişanlarının avtomatlaşdırılmış emal avadanlığında çeşidlənməsini həyata keçirmək və təkrar tədavülə buraxmaq funksiyasını həyata keçirəcəkdir.