"Moody’s" agentliyi SOCAR-ın reytinqini "müsbət"ə qaldırıb
"Moody"s" reytinq agentliyi bu gün Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) proqnozunu "stabil"dən "müsbət"ə dəyişib və SOCAR-ın Ba1 korporativ ailə reytinqini (CFR), Ba1-PD defolt reytinqi ehtimalını (PDR) və ba2 baza səviyyəsində təsdiqləyib.
Banker.az xəbər verir ki, bu barədə reytinq agentliyinin açıqlamasında bildirilir.
Agentlik bildirir ki, bugünkü reytinq hərəkəti suveren reytinqə uyğundur və SOCAR-ın dövlətlə möhkəm əlaqələrini, Azərbaycanın iqtisadi mühitinə əhəmiyyətli dərəcədə məruz qalmasını və möhkəm maliyyə göstəricilərini əks etdirir. SOCAR Azərbaycan hökuməti üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir və strateji qərarlarında, investisiyalarında və səhmdarların bölüşdürülməsində daha çox nizam-intizam nümayiş etdirərək, müsbət pul axınına və güclü likvidliyə gətirib çıxarıb.
Bildirilir ki, Azərbaycanın reytinqi üzrə müsbət proqnoz yaxşılaşmış iqtisadi perspektivlər və daha güclü kredit göstəriciləri ilə bağlıdır. Orta Dəhlizin artan əhəmiyyəti Azərbaycanın Avrasiya nəqliyyat qovşağına çevrilmək məqsədini dəstəkləyir. Aİ-nin Azərbaycan qazına artan tələbatı və bərpa olunan enerji layihələrinin genişləndirilməsi azalan neft ehtiyatlarından şaxələnməyə kömək edir. Bundan əlavə, Azərbaycanın ardıcıl makroiqtisadi sabitliyi və fiskal intizam onun institusional etibarını artırır və son iqtisadi şoklara qarşı dayanıqlılıq nümayiş etdirir.