"SoftBank" investisiya holdinqi "OpenAI"ya 1,5 milyard dollar investisiya ayırır
OpenAI, "ChatGPT"-nin sahibi, əməkdaşlarına 1,5 milyard dollarlıq səhmləri Yaponiya nəhəngi SoftBank Group-a satmağa imkan verəcək.
FED.az xəbər verir ki, SoftBank-ın rəhbəri Masayoshi Son, OpenAI-də payını artırmaq istəyir. SoftBank artıq əvvəlki maliyyələşdirmə mərhələsində şirkətə 500 milyon dollar sərmayə yatırıb.
Yeni təklifdə səhmlərin qiyməti əvvəlki maliyyələşdirmə dəyəri ilə eyni olacaq. Əməkdaşlar səhmlərin satışına 24 dekabra qədər qərar verməlidirlər. Bu sərmayə SoftBank-ın Vision Fund 2 fondu vasitəsilə həyata keçiriləcək.
OpenAI, ChatGPT-nin populyarlığı ilə diqqət çəkərək, 250 milyon həftəlik aktiv istifadəçiyə çatıb və şirkətin qiymətləndirilməsi 157 milyard dollar səviyyəsinə yüksəlib.
İnvestisiya     Tarix: 27 noyabr 2024
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) bu ilin fevralın 28-ə Azərbaycandakı aktiv portfelinin həcmi əvvəlki ayla (yanvar ayı) müqayisədə 0,37% və ya 4 mln. avro artaraq 1 mlrd. 86 mln. avroya çatıb. İcra edilən akti