Yeddi ayda əsas kapitala 10 mlrd. manat vəsait yönəldilib
2024-cü ilin yanvar-iyul aylarında əsas kapitala 9 milyard 438,7 milyon manat məbləğində, yaxud əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2% çox investisiya yönəldililib.
Qeyd edilib ki, neft-qaz sektoruna yatırılmış investisiyaların həcmi 0,4 %, qeyri neft-qaz sektoruna yönəldilən investisiyaların həcmi isə 2,9% artıb. İstifadə olunmuş investisiyanın 4 milyard 914,8 milyon manatı və ya 52,1 faizi məhsul istehsalı sahələrinə, 3 milyard 404,4 milyon manatı (36,1 faizi) xidmət sahələrinə, 1 milyard 119,5 milyon manatı (11,8 faizi) isə yaşayış evlərinin tikintisinə sərf olunmuşdur. Əsas kapitala yönəldilmiş investisiyaların 7 milyard 728,6 milyon manatını və ya 81,9 faizini daxili investisiyalar təşkil edib. Əsas kapitala yönəldilmiş investisiyaların 6 milyard 632,7 milyon manatı və ya 70,3 faizi bilavasitə tikinti-quraşdırma işlərinin yerinə yetirilməsinə sərf olunub.