AÇG-də irihəcmli seysmik tədqiqat proqramının birinci mərhələsi başa çatıb
AÇG-də irihəcmli seysmik tədqiqat proqramının birinci mərhələsi başa çatıbbp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz Azəri-Çıraq-Dərinsulu Günəşli (AÇG) yatağında yeni 4-ölçülü (4D) yüksək dəqiqlikli dənizdibi qovşaqlarla seysmik tədqiqat proqramının birinci mərhələsinin başa çatması münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədova məktub ünvanlayıb.
Nazirlər Kabinetindən verilən xəbərə görə, məktubda icra müddəti 5 il nəzərdə tutulan layihənin bp-nin dünyada indiyədək həyata keçirdiyi ən böyük seysmik məlumat toplama proqramı olduğu vurğulanıb.
Bildirilib ki, seysmik tədqiqat proqramının məqsədi AÇG yatağının arxitektura və maye kontaktının dinamikası barədə ətraflı məlumat əldə etməkdir. Qeyd olunub ki, tədqiqatın aparılması AÇG tərəfdaşlarına gələcəkdə yatağın işlənilməsini səmərəli şəkildə optimallaşdırmağa kömək edəcək.
Q.Counz məlumat verib ki, 2024-cü ilin yanvar ayında başlanmış birinci seysmik tədqiqat qrafiki qabaqlamaqla və nəzərdə tutulandan daha az büdcə sərf etməklə tamamlanmışdır.
AÇG yatağının gələcəyinin təmin edilməsində mühüm addım olan bu tədqiqatı dəstəklədiyinə görə Azərbaycan hökumətinə minnətdarlıq bildirilib.
Eyni zamanda Azərbaycan ilə bp arasında sıx əməkdaşlığın davam edəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Cavab məktubunda Baş nazir Əli Əsəvov Azərbaycan hökuməti ilə bp arasında uzun illərdir davam edən səmərəli əməkdaşlığın növbəti uğur hekayəsi olan bu tədqiqat proqramının həyata keçirilməsinə bp şirkətinin və bütün tərəfdaşların töhfəsini yüksək qiymətləndirilib.
Birgə səylərlə adıçəkilən proqramın növbəti mərhələlərinin də uğurla icra olunacağına və gələcəkdə AÇG yatağının neftvermə potensialının maksimum reallaşdırılmasına xidmət edəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan Prezidenti tərəfindən hökumət qarşısında qoyulan prioritet vəzifələrə uyğun olaraq, bp-nin ölkəmizdəki fəaliyyətinə və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa bundan sonra da davamlı şəkildə lazımi dəstək göstəriləcəkdir. / banker.az
ABŞ-nin kommersiya neft ehtiyatları 430 mln. bareli ötüb
Ötən həftənin yekunlarına görə, ABŞ-də kommersiya neft ehtiyatları 1 357 min barel artaraq 430 678 min barel təşkil edib. Bu barədə ABŞ-nin Energetika Nazirliyi yanında Energetika İnformasiyası Administrasiyasının (EIA) dər
EIA Azərbaycanda gələn il üçün neft hasilatı üzrə proqnozunu açıqlayıb
ABŞ-nin Energetika Nazirliyi yanında Energetika İnformasiyası Administrasiyası (EIA) Azərbaycanda 2024-2025-ci illər üçün orta hesabla gündəlik neft və digər maye karbohidrogenlərin hasilatı üzrə proqnozu açıqlayıb. EIA-nı
Qlobal neft hasilatının artım tempinin yavaşlayacağı proqnozlaşdırılır
ABŞ-nin Energetika Nazirliyi yanında Energetika İnformasiyası Administrasiyası (EIA) 2024-2025-ci illər üçün maye karbohidrogenlərin gündəlik qlobal hasilatı üzrə proqnozunu açıqlayıb. EIA-nın aylıq hesabatına əsasən, b
Azərbaycanda LPG istehsalı azalmaqdadır
Azərbaycanda yanacaq kimi istifadə edilən, təzyiq altında maye halında saxlanılan propan və butanın (LPG) istehsal həcmi azalıb. xəbər verir ki, 2024-cü ilin ilk yarısında 90.9 min tonluq "balon qaz" kimi tanına
"Google" və "Microsoft"un sərf etdiyi elektrik enerjisi bir neçə ölkələrin istehlakını ötür
"Google", "Apple" və "Microsoft" kimi şirkətlər də daxil olmaqla, 10 ən dəyərli texnologiya şirkətləri bazar dəyərlərilə 2023-cü ildə ÜDM-i 17,6 trilyon dollar olan Çini geridə qoyublar. Bununl
"Google" Rusiyada BigQuery bulud servisini deaktiv edəcək
"Google" şirkəti sentyabrın 9-dan Rusiyada BigQuery bulud servisini deaktiv edəcək. Bu barədə "Softline" məlumat yayıb. Eyni zamanda, "Google Workspace" və "Google Cloud" bulud xidmətlər