"Amazon" nüvə enerjisinə 500 milyon dollar sərmayə qoyur
Amazon Web Services (AWS), Amazonun bulud xidmətləri bölməsi, ABŞ-ın müxtəlif bölgələrində, o cümlədən Virciniya və Vaşinqton ştatlarında 500 milyon dollardan çox dəyərə malik nüvə enerji layihələrinə sərmayə yatırır.
Amazon süni intellektə 100 milyard dollar sərmayə qoyacaq
FED.az xəbər verir ki, AWS genişlənən generativ süni intellekt xidmətlərinin təmiz enerji tələbatını qarşılamaq və Amazon-un sıfır karbon emissiyasına nail olmaq hədəfinə dəstək olmaq məqsədi daşıyır.
Virciniyada AWS, Dominion Energy ilə əməkdaşlıq edərək, Şimal Anna nüvə stansiyasının yaxınlığında kiçik modul reaktorların (SMR) inkişaf etdirilməsini planlaşdırır. Eyni zamanda, Vaşinqtonda Energy Northwest şirkəti ilə dörd əlavə SMR qurmaq və idarə etmək üçün razılığa gəlib. Şirkət bu təşəbbüslərin data mərkəzləri və digər regional elektrik ehtiyacları üçün əhəmiyyətli enerji təmin edəcəyini gözləyir.
AWS-nin İqlim Öhdəliyi Fondu, həmçinin SMR texnologiyası üzrə inkişaf edən X-energy şirkətinə 500 milyon dollarlıq sərmayə yatırır və bu, şirkətin təmiz enerji strategiyasının əsas hissəsi kimi nüvə enerjisinin inkişafına olan bağlılığını bir daha təsdiqləyir.