"Apple" iOS 18-i təqdim edib
Amerikanın "Apple" korporasiyası yeni iOS 18 əməliyyat sistemini təqdim edib. O, iPhone 16 seriyasının hələ təqdim edilməmiş modelləri və dəstəklənən digər qadcetlər üçün nəzərdə tutulub. Təqdimat "Worldwide Developers Conference" tədbiri çərçivəsində baş tutub.
Əməliyyat sisteminin yeni versiyasında istifadəçilər proqram nişanlarının (icon) görünüşünü istənilən rəngə dəyişə və öz istəklərinə uyğun olaraq ekranda yerləşdirə biləcəklər. Həmçinin idarəetmə mərkəzində vidcetlərin ölçüsünü fərdiləşdirmək və kilid ekranının künclərindəki düymələri dəyişmək mümkün olacaq.
"Foto" bölməsi də dəyişikliklərə məruz qalıb. Tərtibatçılar qeyd edirlər ki, bu, iOS tarixində ən böyük yeniləmədir. Bütün şəkillər avtomatik olaraq "Son günlər", "Səyahət", "İnsanlar və ev heyvanları" kimi kateqoriyalara bölünəcək. Kolleksiyalar real vaxt rejimində formalaşacaq.
iOS 18-ə həmçinin oyun rejimi də əlavə edilib. Rejim aktiv olduqda, digər proqramların fəaliyyəti azalır. Bu, oyunlarda kadr sürətini artırmağa imkan verir.
iOS 18-in son versiyası 2024-cü ilin payızında, "Apple" iPhone 16-nı buraxdığı zaman kütləvi istifadəçilər üçün əlçatan olacaq. / banker.az