Bill Qeyts kimdir?
Bill Qeyts kimdir?Bill Qeyts "Microsoft"un qurucusu və keçmiş baş direktoru, ictimai fəal və xeyriyyəçidir. Biznes.az məlumat verir ki, sahibkar korporasiyaya 1975-ci ildə yarandığı andan 2000-ci ilə qədər rəhbərlik edib. Daha sonra sosial fəaliyyətlərə daha çox vaxt ayırmaq üçün baş direktor vəzifəsindən istefa verib. "Microsoft" fərdi kompüter proqram təminatı bazarında liderlərdən biridir. Onilliklər ərzində Bill Qeyts planetin ən varlı insanlarından biri hesab olunur.
Qeyts 28 oktyabr 1955-ci ildə Sietldə (Vaşinqton) hüquqşünas Uilyam və iş qadını Meri Maksvellin ailəsində anadan olub. Billin Kristi və Libbi adlı iki bacısı var. Qeyts məktəbdə yaxşı oxuyurdu, xüsusən riyaziyyatı əla bilirdi. 1975-ci ildə Harvard Universitetinə daxil olub, ancaq təhsilini buraxaraq Allen ilə birlikdə "Microsoft" adlı şirkəti qurub. "Microsoft" stabilliklə mikro kompüterlər üçün proqramı inkişaf etdirməyə həsr edən ilk işlətmələrdən biridir. Aradan qısa bir müddət keçdikdən sonra "General Electric" kimi şirkətlər müştəriləri arasında idi.
Bill Qeyts kimdir?1977-ci ildə Pol Allenlə Bill Qeyts arasında yoldaşlıq razılığı imzalanır. Həmin ildə Qeyts alətlərini BASİC ilə təchiz edə bilmək məqsədilə "Apple" fərdi kompüter istehlakçıları ilə müqavilələr imzaladı. Ayrıca FORTRAN, KOBOL və Paskal proqramlama dili kimi proqram dillərini inkişaf etdirməklə "Microsoft"a bir üstünlük və beynəlxalq bazar yollarına çıxmaq şəraitini yaratdı. 1978-ci ildə "Microsoft" adlı ilk beynəlxalq satış ofisi Yaponiyada açıldı. 1979-cu ildə "Microsoft"un əsas ofisi Vaşinqton ştatının Bellevyu şəhərinə köçürüldü. Qeyts 13 işçisi ilə təxminən 3 milyon dollarlıq bir satış reallaşdıra bildi. O, ağıllı uzaqgörənliklə 80-ci illərdə dünya səviyyəsində satış rekordları əldə etdi. 1000 işçisi olan şirkət 80-ci illərin ortasında Avropada şöbələr qurdu.
Qeyts əməliyyat sisteminə paralel olaraq tətbiq proqramları sahəsində son dərəcə müvəffəqiyyətli işlər ortaya qoyurdu. "Microsoft"un proqram sahəsindəki qəti müvəffəqiyyəti "Apple" şirkətinin özlərinə verdikləri sifarişlə reallaşdı. Qeyts şirkətini 1986-cı ildə anonim şirkətə çevirdi. Aradan çox keçmədən tək öz payının dəyəri 1 milyard dollar oldu.
MS-DOS əməliyyat sisteminin qrafik yaxşılaşdırması olan "Windows"un inkişaf etdirilməsi işlərinə Qeyts 1985-ci ildə başlamışdır. "Windows" bir satışa çıxarma kompaniyası ilə çox müvəffəqiyyət qazandı. "Microsoft" sistemi proqram işçiləri ilə daha da genişləndirildi. Qeyts xüsusilə "Windows"u daha sadə və rahat bir formaya salmağa əhəmiyyət verirdi. "Microsoft" 1993-cü ildə müzakirəsiz bazarın lideri oldu. İllik gəlir 36 milyard dollar, birja dəyəri 140 milyard dolların üstündə idi.
2000-ci ildə Qeyts korporasiyanın operativ idarəçiliyində iştirakını dayandıracağını və baş direktor vəzifəsini 1980-ci ildən "Microsoft"da işləyən Stiv Ballmerə verəcəyini bildirdi. 2006-cı ildə təqaüdə çıxdıqdan sonra proqram təminatının hazırlanmasına nəzarət edən Bill Qeyts, nəhayət, qurduğu şirkəti tərk edəcəyini açıqladı. 27 iyun 2008-ci il Qeytsin "Microsoft"dakı son tam günü oldu. 2014-cü ilin fevralında Qeyts İT korporasiyasının sədri vəzifəsindən istefa verərək texnologiya məsləhətçisi vəzifəsinə keçdi.
Biznes.az-ın məlumatına görə, Qeytsin anası Meri oğlunu uşaqlıqdan sosial fəaliyyətlərlə tanış edib - onun məsləhəti ilə Bill məktəbdə və digər təşkilatlarda könüllü kimi çalışıb. Qeyts çoxsaylı ictimai və elmi icmaların fəxri üzvüdür.
2021-ci ilin yayında Bill Qeyts arvadı Melindadan boşanıb. Cütlük 27 il evli idi. İş adamının dediyinə görə, cütlük boşanmaq qərarına çox fikirləşdikdən və münasibət üzərində çox çalışdıqdan sonra gəliblər. Qeyts qeyd edib ki, o, Melinda ilə üç uşaq böyüdüb və bütün dünyada fəaliyyət göstərən xeyriyyə fondu yaradıb. "Bloomberg"in məlumatına görə, Melinda boşandıqdan sonra təxminən 3 milyard dollar dəyərində səhmlər alıb.
Qeytsin karyerası bir sıra sənədli və bədii filmlərdə öz əksini tapıb.