Azərbaycan Pakistana 2 milyard dollar sərmayə yatıracaq
Azərbaycan Pakistana 2 milyard dollar dəyərində investisiya qoyuluşunu nəzərdə tutan sazişlər imzalamağa hazırlaşır.
Səudiyyə Ərəbistanı Məkkə və Mədinəyə xarici investisiyalara icazə verib
FED.az xəbər verir ki, bu müqavilələr Baş nazir Şahbaz Şərifin bu ay Bakıya səfəri zamanı bağlanacaq. Sərmayənin əsasən neft və qaz yataqlarının kəşfiyyatı, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrinə yönəldilməsi planlaşdırılır.
Hazırda Bakıda olan Pakistanın Özəlləşdirmə, İnvestisiya və Kommunikasiya naziri Əbdül Əlim Xan Azərbaycan rəsmiləri ilə görüşlər keçirib. O, Azərbaycan şirkətlərinin Pakistanın avtomagistral və infrastruktur layihələrinə maraq göstərdiyini bildirib. Eyni zamanda, dövlətə məxsus müəssisələrin özəlləşdirilməsi prosesində Azərbaycanın iştirakı müzakirə edilib.
Azərbaycanın enerji naziri Pərviz Şahbazov, iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli və Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövşən Nəcəf ilə keçirilən görüşlərdə enerji və nəqliyyat layihələrində əməkdaşlıq müzakirə olunub. Azərbaycan rəsmiləri Pakistanın ticarət və investisiya imkanlarına böyük maraq göstərdiklərini vurğulayıblar.