Bu ilin 9 ayında Azərbaycanda 11 minə yaxın iş yeri bağlanıb
Bu ilin 9 ayında Azərbaycanda 11 minə yaxın iş yeri bağlanıb2023-cü ilin doqquz ayı ərzində ölkədə 60,9 min yeni iş yerləri açılmışdır. Bu dövrdə yaradılmış iş yerlərinin 92,6 faizi qeyri-dövlət sektorunda açılmışdır.
Yeni açılmış iş yerlərinin 80,4 faizi Bakı şəhərinin, 1,2 faizi Naxçıvan Muxtar Respublikasının, 18,4 faizi digər regionların, o cümlədən 3,6 faizi Abşeron-Xızı, 2,7 faizi Quba-Xaçmaz, 1,9 faizi Gəncə-Daşkəsən, 1,8 faizi Şəki-Zaqatala, 1,5 faizi Qazax-Tovuz, 1,4 faizi Mərkəzi Aran, 1,4 faizi Şirvan-Salyan, 1,2 faizi Qarabağ, 0,9 faizi Lənkəran-Astara, 0,9 faizi Şərqi Zəngəzur, 0,6 faizi Dağlıq Şirvan, 0,5 faizi isə Mil-Muğan iqtisadi rayonlarının payına düşmüşdür.
Yeni açılmış iş yerlərinin 9,1 faizi yeni yaradılmış müəssisə və təşkilatlarda, 90,1 faizi mövcud müəssisə və təşkilatlarda, 0,4 faizi fəaliyyətini bərpa etmiş müəssisə və təşkilatlarda, 0,4 faizi isə digər tədbirlər üzrə yaradılmışdır.
Bununla yanaşı, 2023-cü ilin doqquz ayı ərzində ölkədə 10,8 min iş yeri bağlanmışdır. Bu dövrdə bağlanmış iş yerlərinin 56,4 faizi qeyri-dövlət sektorunun payına düşmüşdür. İş yerlərinin 55,5 faizi müəssisə və təşkilatların fəaliyyətlərinin dayandırılması, 44,5 faizi isə fəaliyyət göstərən müəssisə və təşkilatlarda aparılan ixtisarlar ilə əlaqədar bağlanmışdır.