Dolların ucuzlaşması sürətlənir: Avro son 3 ilin ən yüksək səviyyəsində
Dolların ucuzlaşması sürətlənir: Avro son 3 ilin ən yüksək səviyyəsindəABŞ və Çin arasında ticarət müharibəsində gərginlik artır. Çinin ABŞ mallarına tətbiq etdiyi tarif dərəcəsini 125 faizə qaldırdıqdan sonra dolların ucuzlaşması sürətlənib.
Marja xəbər verir ki, Çin cavab tədbirlərini gücləndirdiyi üçün Avropa İttifaqının (Aİ) valyutası olan avro dollar qarşısında son 3 ilin ən yüksək səviyyəsinə çatıb. Avro ABŞ dollarına nisbətdə 1,45 faiz bahalaşaraq 1,1473-ü görüb. Dollar İsveçrə frankı qarşısında 1,2 faiz ucuzlaşaraq 0,81405 olub ki, bu da 2015-ci ilin yanvarından bəri ən aşağı göstəricidir.
Dolların ucuzlaşması sürətlənir: Avro son 3 ilin ən yüksək səviyyəsindəBazarlarda iqtisadi narahatlıqlar var. ABŞ-Çin ticarət gərginliyi həm ABŞ, həm də Çin ilə sıx iqtisadi əlaqələri olan Yaponiya üçün birbaşa iqtisadi təhlükə yaradır.
Artan qeyri-müəyyənlik mühiti investorlar arasında riskdən yayınma meylini artırıb və bu da Yapon yenində bahalaşma təzyiqi yaradıb. Ekspert konkret hədəf səviyyəsini söyləməsə də, USD/JPY (dollar/yen) məzənnəsinin psixoloji hədd olan 140-a düşə biləcəyini deyib.
Dollar/Yen 143-dən aşağı düşüb
Günə 143,20 səviyyəsində başlayan dollar/yen məzənnəsi gün ərzində 0,87 faiz azalaraq 143 səviyyəsindən aşağı düşüb. Bazar analitikləri, təhlükəsiz sığınacaq tələbi davam edərsə, Yapon yenində bahalaşma tendensiyasının davam edə biləcəyini proqnozlaşdırırlar.
Qeyd edək ki, təhlükəsiz sığınacaq olan qızıl da bahalaşır. Bu gün qızılın unsiyasının qiyməti 3250 dolları da keçərək rekord yeniləyib.  / marja.az