Gömrük Komitəsinin xəttilə büdcə daxilolmalarında azalma baş verib
Gömrük Komitəsinin xəttilə büdcə daxilolmalarında azalma baş verib2024-cü ilin Yanvar ayında Dövlət Gömrük Komitəsi üzrə büdcə daxilolmaları 473 milyon 728.4 min manat təşkil edib. Bu ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə 33 milyon 51,2 min manat və ya 6,5% azdır.
Bu barədə Marja.az Komitəyə istinadən xəbər verir.
O cümlədən, dövlət büdcəsinə gömrük rüsumu üzrə 136 milyon 951.8 min manat, ƏDV üzrə 314 milyon 877.5 min manat, aksizlər üzrə 18 milyon 507.3 min manat, yol vergisi üzrə 3 milyon 391.8 min manat daxil olub.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2023-cü ilin Yanvar ayında Dövlət Gömrük Komitəsi üzrə büdcə daxilolmaları 506 milyon 779.6 min manat təşkil etmişdi. O cümlədən, dövlət büdcəsinə gömrük rüsumu üzrə 121 milyon 932.6 min manat, ƏDV üzrə 365 milyon 561.7 min manat, aksizlər üzrə 14 milyon 841.3 min manat, yol vergisi üzrə 4 miylon 444 min manat daxil olmuşdu.