Xəbərlər     Tarix: 13 avqust 2024
Fitch Solutions: AÇG-də neft hasilatının artırılması və artan enerji qiymətləri Azərbaycan büdcəsini dolduracaq
"BP-nin Azəri-Çıraq-Günəşli (AÇG) yatağında neft hasilatını artırması ixracı artıracaq və yüksək enerji qiymətləri Azərbaycan dövlət büdcəsini dolduracaq". Bu barədə "Fitch Group"a aid olan "Fitc
Rusiyanın Kursk vilayətində gedən döyüşlər təbii qazın qiymətini artırıb
Rusiyanın Kursk vilayətinin Sudja rayonunda Ukrayna qoşunları ilə Rusiya qüvvələri arasında baş verən döyüşlər həm təbii, həm də sıxılmış qazın qiymətini illik pik həddə çatdırıb. Bu barədə "Qazprom"un rəsmi nümayəndəs
"Naftoqaz" SOCAR ilə Azərbaycan qazının Ukraynada saxlanması mümkünlüyünü müzakirə edir
Ukraynanın "Naftoqaz" şirkəti Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə Azərbaycan qazının Ukrayna vasitəsilə Avropaya mümkün tranziti və bu ölkənin ərazisində saxlanması ilə bağlı danışıqlar aparır. Bunu "Naftoqaz"ı
ABŞ-ın Energetika Nazirliyi yanında Energetika İnformasiyası Administrasiyası (EIA) 2024-2025-ci illər üçün maye karbohidrogenlərin gündəlik qlobal hasilatı üzrə proqnozunu açıqlayıb. Bu il maye karbohidrogenlərin gündəli
Qazaxıstanda xarici neft şirkətləri 30 il ərzində 50 milyard dollardan çox gəlir əldə ediblər
Qazaxıstanda 30 il ərzində 25 xarici neft şirkəti baş podratçı kimi 50 milyard dollardan çox qazanc əldə edib. Bu xarici şirkətlər yerli şirkətləri və mütəxəssisləri öz beynəlxalq layihələrinə cəlb etməlidirlər. Bu barəd
Beynəlxalq Enerji Agentliyi qlobal neft tələbatı üzrə proqnozunu açıqlayıb
Beynəlxalq Enerji Agentliyi (IEA) 2024-2025-ci illər üçün qlobal neft tələbi üzrə proqnozunu yeniləyib. Agentliyin aylıq hesabatına istinadən verdiyi məlumata görə, 2024-cü ildə gündəlik qlobal neft tələbatı 970 min bare
Azərbaycan avqustda "OPEC+" kvotasından 8,5 min tondan artıq geri qalıb
Bu ilin avqust ayında Azərbaycanda gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 80 589 ton olub. Energetika Nazirliyindən verilən məlumata görə, bunun 65 681 tonunu xam neft, 14 908 tonunu kondensat təşkil edib. Qeyd edə