Kapital Bankın ‘böyük gözləntisi’ olan biznesinə qoyulan kapital 100 mln. manata qaldırılıb
Kapital Bankın ‘böyük gözləntisi’ olan biznesinə qoyulan kapital 100 mln. manata qaldırılıbKapital Bankın törəmə maliyyə təşkilatı "Birkart Bank Olmayan Kredit Təşkilatı" MMC-nin nizamnamə kapitalı 98.8 milyon manata qaldırılıb.
Banker.az xəbər verir ki, bu, ilin əvvəli ilə müqayisədə kapitalın 10.5 milyon manat və ya 12 faiz artırılması deməkdir.
Kapital Bank daha əvvəl, 2024-cü ilin dekabrındakı mətbuat konfransında BOKT-nin zərərdə işləməsinə dair açıqlama verərkən, bunu bankın investisiya strategiyası ilə əlaqələndirmişdi. Bankın rəhbər şəxsləri bildiriblər ki, BOKT vasitəsilə həyata keçirilən investisiyalar uzunmüddətlidir və 2026-cı ildən etibarən mənfəətə çıxacağı gözlənilir.
Kapital Bankın İdarə Heyətinin sədri Fərid Hüseynov və Baş risk inzibatçısı Emin Məmmədov mətbuat konfransında qeyd ediblər ki, BOKT-nin əsas investisiyaları informasiya texnologiyaları sektoruna yönəlib. Bu investisiyalar arasında "PashaPay" MMC (m10 və MilliÖn), "Qırmızı Ürəklər Fondu" və "Competo" MMC (Umico) kimi şirkətlər var. İT sektoruna yatırılan bu investisiyaların hələlik zərərlə işlədiyi bildirilsə də, orta və uzun müddətdə gəlirlilik perspektivi nəzərdə tutulur.
Fərid Hüseynov qeyd edib ki, bankçılıq təcrübəsini yalnız maliyyə sektorunda deyil, elektron kommersiya sahəsində də tətbiq etməyə çalışırlar. O, "Umico" marketpleysinə edilən investisiyaların Azərbaycan elektron kommersiya bazarının inkişafına dəstək verdiyini və bu sahədə yeni investisiyaların davam edəcəyini vurğulayıb.