Nvidia gəlirlərini kəskin artırıb - DETALLAR
Nvidia gəlirlərini kəskin artırıb - DETALLARNvidia, süni intellekt texnologiyalarına tələbatın artması ilə 2023-cü ilin son rübündə də rekord göstəricilər əldə edib.
Nvidia Apple-ı geridə qoydu, Dünyanın ən dəyərli şirkəti oldu
FED.az xəbər verir ki, şirkətin gəliri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 94% artaraq 35.1 milyard dollara çatıb. Məlumat mərkəzi biznesindən əldə edilən gəlir isə 30.8 milyard dollar təşkil edib ki, bu da illik 112% artım deməkdir. Şirkətin 2025-ci maliyyə ili üçün ümumi gəlirinin 126.5 milyard dollara çatacağı proqnozlaşdırılır.
Nvidia-nın bazar dəyəri 3.579 trilyon dollara yüksələrək Apple və Microsoft kimi nəhəngləri geridə qoyub. Şirkətin aksiyaları bu il 195% artıb və S&P 500-ün illik qazancının 25%-ni təşkil edib. Yeni "Blackwell" AI çiplərinə olan yüksək gözləntilər şirkətin gələcəkdə də inkişaf edəcəyinə işarə edir.
Şirkət, elektrik çipləri və süni intellekt texnologiyalarına yönəlik tələbatı artırmaq üçün innovativ həllər üzərində çalışır. Nvidia-nın uğurları qlobal rəqabət mühitində onun mövqeyini daha da möhkəmləndirir və texnologiya bazarında liderliyini qorumağa imkan verir.