SWIFT 2025-ci ildə kriptovalyuta və token ticarətinə başlayacaq
SWIFT, bu gün elan etdi ki, gələn ildən etibarən rəqəmsal aktiv və valyuta əməliyyatlarını canlı olaraq öz şəbəkəsində pilot layihə kimi həyata keçirməyə başlayacaq.
Yuanın SWIFT vasitəsilə qlobal ödənişlərdə payı tarixi rekorda çatıb
FED.az xəbər verir ki, beynəlxalq hesablaşma sistemi SWIFT 2025-ci ildə kommersiya və mərkəzi bankların kriptovalyutalar və tokenləşdirilmiş rəqəmsal aktivlərlə əməliyyatlarını emal etməyə hazırlaşır. Şimali Amerika, Avropa və Asiya bankları artıq SWIFT-in 11,500-dən çox maliyyə qurumu ilə bağlı geniş şəbəkəsi vasitəsilə rəqəmsal valyutaları göndərə və qəbul edə biləcəklər.
SWIFT-in məqsədi müxtəlif valyuta platformalarını vahid bir sistemə inteqrasiya etməkdir. Şirkətin bildirdiyinə görə, bu inteqrasiya maliyyə qurumlarına mövcud SWIFT bağlantıları ilə rəqəmsal valyutalar üzrə pilot əməliyyatları problemsiz şəkildə həyata keçirməyə imkan verəcək.
Pilot layihənin ilkin istifadə halları ödənişlər, xarici valyuta əməliyyatları, qiymətli kağızlar və ticarət sahələrinə fokuslanacaq.
Bu yenilik, ənənəvi maliyyə ilə rəqəmsal aktivlərin dünyası arasında körpü qurmaqda böyük bir mərhələni qeyd edir. SWIFT-in Baş İnnovasiya Direktoru Tom Zschach bu barədə deyib: "Rəqəmsal aktivlərin və valyutaların qlobal miqyasda uğur qazanması üçün ənənəvi pul formaları ilə problemsiz şəkildə birgə mövcud olması çox vacibdir." O, ənənəvi və yeni dəyər formalarının qlobal qəbul üçün bir-birinə uyğunlaşmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
SWIFT-in bildirdiyinə görə, bu sınaqlar həm rəqəmsal, həm də ənənəvi valyutalar üzrə əməliyyatları asanlaşdıracaq və əvvəlki blokçeyn eksperimentlərindən real dünyadakı tətbiqlərə doğru böyük bir keçidi təmin edəcək.