"Tiko Azərbaycan" şirkəti Mərkəzi Bankdan lisenziya aldı
"Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən ödəniş xidmətlərinin göstərilməsi üçün lisenziyanın əldə edilməsinə dair Mərkəzi Banka müraciət etmiş təşkilatların qiymətləndirilməsi həyata keçirilməkdədir.
Bu istiqamətdə aparılan işlər çərçivəsində Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 10 dekabr 2024-cü il tarixli Qərarı ilə "Tiko Azərbaycan" MMC-yə elektron pul təşkilatı fəaliyyətini həyata keçirmək hüququ verən müddətsiz lisenziya təqdim olunub.
Mərkəzi Banka ödəniş xidmətlərinin göstərilməsi üçün lisenziyanın əldə edilməsinə dair müraciət etmiş digər təşkilatların qiymətləndirilməsi hazırda davam etməkdədir. Ödəniş xidmətlərinin həyata keçirilməsi üzrə verilən lisenziyalarla bağlı məlumatlar Mərkəzi Bankın internet səhifəsi vasitəsilə açıqlanır.
Qeyd edək ki, Tiko ödəniş, qəbul və göndərmədə müəssisələrin müxtəlif ehtiyacları üçün innovativ həllər təklif edir. Tiko regional ödəniş şirkətidir. 4 ölkədə yerləşir: Türkiyə, Azərbaycan, Gürcüstan və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti. Onun təklif etdiyi innovativ ödəniş həlləri xüsusi olaraq yerləşdiyi ölkələrin dinamikasına uyğun olaraq hazırlanmışdır.