101 milyon dollarlıq mal ixrac edən Azərbaycan şirkəti - ÖZƏL ŞİRKƏTLƏR ARASINDA 1-Cİ YERDƏDİR
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi "İxrac icmalı"nın noyabr sayında, 2022-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında qeyri-neft sektoru üzrə həyata keçirilən ixracla bağlı qeyri-dövlət (özəl) ixracatçı subyektlərin reytinqi də yer alır.
Marja.az xəbər verir ki, reytinqdə 100,9 milyon dollarlıq ixrac ilə "MKT İstehsalat Kommersiya" MMC 1-ci yerdədir. Ötən ilin 10 ayında "MKT İstehsalat Kommersiya" şirkətinin ixracının dəyəri 96,2 milyon dollar təşkil etmişdi.
"MKT İstehsalat Kommersiya" MMC Azəbaycanın ən böyük xam pambıq istehsalçısıdır və Azərbaycan ərazisində 11 pambıq istehsal zavodu var. Şirkət hər mövsüm Azərbaycan ərazisində əkilən pambığın 50%-dən çoxunu toplayır və xam pambığın 40%-dən mahlıc, 52%-dən çiyid, geri qalan 8%-dən isə pambıq tullantıları əldə edilir.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında karbamid (181,8 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda pambıq mahlıcı (151,9 milyon ABŞ dolları) ikinci, qızıl (143 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.