Azərbaycana smartfon idxalı azalıb
Azərbaycana smartfon idxalı azalıb2025-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində Azərbaycana 82 milyon 838 min ABŞ dolları dəyərində 261 min 576 ədəd smartfon idxal edilib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bu göstərici say baxımından 27.8% və ya 72 min 772 ədəd, dəyər baxımından isə 11.6% və ya 10.8 milyon ABŞ dolları azdır. Belə ki, 2024-cü ilin ilk 4 ayı ərzində ölkəyə 93 milyon 657.5 min dollar dəyərində 334 min 348 ədəd smartfon gətirilib.Hesabat dövründə ölkəyə gətirilən smartfonun bir ədədinin orta idxal qiyməti 538.4 manat təşkil edib. Bu göstərici əvvəlki ilin müvafiq dövründə 475.5 manat idi.
Bu dövrdə ölkəyə smartfon əsasən Çindən (213 min 304 ədəd), Vyetnamdan (43 min 550 ədəd), Hindistandan (4488 ədəd) və Koreyadan ( 230 ədəd ) gətirilib. Bu məhsul Çindən 500 manata, Vyetnamdan 703 manata, Hindistandan 790 manata, Koreyadan isə 204 manata idxal edilib.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə Azərbaycandan 114.5 min ABŞ dolları dəyərində 552 ədəd smartfon ixrac edilib. Gürcüstana (489 ədəd) və Çexiya (63 ədəd) ixrac edilən bu məhsulun orta qiyməti 352.5 manat təşkil edib.