"Dövlət borclarına xidmətlə bağlı xərclər 2,5 milyard manat proqnozlaşdırılır"
"Dövlət borclarına xidmətlə bağlı xərclər 2,5 milyard manat proqnozlaşdırılır"Azərbaycanın xarici borcu ümumi borc portfelinin 32,8 %-nə bərabərdir.
Biznes.az xəbər verir ki, bu sözləri maliyyə naziri Sahil Babayev Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında "2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" qanun layihəsinin I oxunuşda müzakirəsində bildirib. Onun sözlərinə görə, bu göstərici dövlət borcunun məzənnə və xarici bazar risklərinə həssaslığını azaldır:
"Gələn il dövlət borclarına xidmətlə bağlı xərclər 2,5 milyard manat proqnozlaşdırılır. Daxili dövlət borclanmasının yuxarı həddi 2 milyard manat, xarici dövlət borclanmasının yuxarı həddi 6 milyard manat, dövlət zəmanətlərinin yuxarı həddi 3 milyard manat təklif edilir. Hazırda ölkəmiz dövlət borcunun ÜDM-ə nisbəti baxımından ən aşağı ölkələrdən biridir. Cari ildə görülən tədbirlər nəticəsində istiqrazların orta ödəmə müddəti 2,4 dəfə artaraq 3,5 ilə çatdırılıb".